Yazı Yazarak İnternet’ten Para Kazanma Yolları

Yazı yazarak para kazanma yollarını anlattığımız bu makalemizde, gerçekten uygularsanız, hem profesyonel bir iş modeli kurabileceğiniz, hem de ciddi gelirler elde edebileceğiniz yöntemler mevcut.

Toplumumuzdaki yanlış algılardan biri ise, makale yazarak para kazanılamayacağıdır. Kendi yeteneklerinize ve bilginize göre, kaleminizle para kazanabileceğiniz birçok farklı İş modeli mevcut. Birazdan size anlatacağım bu iş modellerinden, kendinize en uygun olanı seçebilir ve bu alanda ilerleyerek bunu ciddi bir iş modeli haline getirebilirsiniz. Bu makalede anlattıklarımız, sizler için profesyonel bir iş modeli olma kapasitesine sahip. Eğer gerçekten siz de isterseniz, bu iş modellerini bir an önce uygulayarak kendinize ciddi bir gelir kapısı yaratabilirsiniz. Hadi o Zaman makalemizde geçelim ve metin yazarak para kazanma yöntemlerinden bahsedelim.

Blog Açarak Para Kazanma

Sanırım şu anda, ülkemizde en yaygın olarak kullanılan yöntem bu olsa gerek. Şu anda birçok farklı kategoride, birçok farklı kaliteli ve kalitesiz bloglar bulunmakta. Hepsi olmasa da, bazıları bu bloklar üzerinden ciddi gelirler elde edebilmektedir. Eğer sizde bu iş modeli ile ilgileniyorsanız, kendinize hemen bir blog açabilirsiniz. Blog konunuzun ne olacağı ise tamamen size bağlı.

Dilerseniz kişisel bir blog açarak, günlük hayatınızı anlatabilirsiniz ya da seyahat etmeyi seven biriyseniz, seyahat üzerine yazılar yazabilirsiniz. Veya belli bir uzmanlık alanınız varsa, bu alana ait bir alan adı yani domain seçerek, bir blog Açabilir ve sadece o alanda içerikler üretebilirsiniz. Blog Açmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey, blog’un sadece bir konuyu odaklanması. Eğer çok fazla açılarak, her konuda içerikler üretmeye çalışırsanız, maalesef başarılı olma ihtimaliniz çok az olacaktır. Bu yüzden, hem sizin ilginizi çeken, hem bilgili olduğunuz, Hem de toplum tarafından rağbet gören bir konu seçmeli ve bu alanda yazmaya başlamalısınız.

Blog Nasıl Açılır

Peki, kendi kafanızda bir fikir belirlediğinizi düşünüyorum. Artık kendi kafanızda belirlediğiniz bu fikre dayanarak, yazılar üretmeye ve bunları kişisel blogunuzda yayınlamaya başlayacaksınız. Ama öncelikle kendinize bir blog, yani bir internet sitesi kurmanız gerekiyor.

Şimdi sıra geldi kendinize bir blog sitesi kurmaya sizlere kişisel blogunuzu kurabilmemiz için, bazı servisleri önereceğim. Bu servislerden kendinize hemen bir internet sitesi oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizlere Vermiş olduğum bu servislerin, eğitim videolarının hepsi YouTube gibi platformlarda mevcut. Biraz araştırma yaparak, Kendi internet sitenizi nasıl kurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi ile artık, bir internet sitesine sahip olmak çok kolay. Eskiden olduğu gibi, yazılımcılara çalışmak ve binlerce TL dökmek zorunda değilsiniz. Kendi internet sitenizi, birkaç basit adımda kendiniz kurabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan YouTube

Blog’dan Nasıl Para Kazanılır

Peki, blog sitenizi kurdunuz, yazılar yazmaya başladınız. Peki şimdi nasıl para kazanacaksınız, sadece yazı yazıyorsunuz diye, birileri gelip size paramı verecek? Tabii ki de hayır. Yazdığınız içeriklerden para kazanmanızın birkaç farklı yöntemi var. Bunların hepsini, kaba bir şekilde anlatalım.

Adsense Gelirleri

Blog açtıktan sonra, blogunuza adsense üzerinden reklamlar alabilir ve bu reklamlar üzerinden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Adsense bildiğiniz üzere, Google’ın bir servisi. Google’a reklam verenlerin, reklamı sizin sitenizde görünür, ve sizin sitenize gelen kullanıcılar bu reklamlardan her birini tıkladığında, siz para kazanmış olursunuz. Şu anda açılmış olan blog’ların birçoğuna baktığımızda, sitelerine adsense reklamlarını yerleştirdiklerini görüyoruz, Siz de bu şekilde sitenize Google üzerinden reklam alarak Para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Affiliate Marketing

Affiliate marketing, Türkçe karşılığı ile; satış ortaklığı anlamına gelmektedir. Bu süreçte şöyle işliyor; sizin güzellik ve cilt bakımı üzerine bir blogunuzun olduğunu farz edelim. Blogunuzla düzenli olarak kadınlar ya da erkekler için cilt bakım önerileri vs. gibi yazılar paylaşıyorsunuz. Bu aşamada affiliate marketing yöntemini kullanabilirsiniz. Affiliate Marketing veren firmalardan, kendinize bir ürün seçersiniz.

Sizin blog’unuzla uyumlu olması için, bir cilt bakım maskesi seçtiğinizi farzedelim. Daha sonra bu cilt bakım maskesini tanıtacağınız bir blog hazırlarsınız. Bu maskenin cilde olan faydalarından ve kendi üzerindeki etkilerinden bahsedersiniz. Daha sonra size Affiliate Marketing veren firmadan alacağınız linki, blogunuzun sonuna koyar ve takipçilerinizi bu linkten bu maskeyi hemen satın alabileceklerini söylersiniz.

Eğer sizin blogunuza girmiş olan insanların ilgisini çekerse ve sizin verdiğiniz linke tıklayarak bu ürünü satın alırlarsa, siz de komisyon kazanmış olursunuz. Affiliate Marketing kısaca bu şekilde işleyen bir sistem. Siz de kendi yazmış olduğunuz alanlarda, Affiliate marketing veren firmaları, internetten biraz araştırarak kolaylıkla tespit edebilir ve kendi sitenizde Affiliate yapmaya başlayabilirsiniz.

Ücretli Ürünler ve Hizmetler Satmak

kendi açmış olduğunuz alanda, blogunuza gelen insanlara bazı ücretli ürünleri ya da hizmetleri satabilirsiniz. Yine bir örnek vererek başlayalım. Dijital pazarlama üzerine bir blog açtığınızı ve insanlara kendilerini ya da ürünlerini, dijital ortamda nasıl pazarlayabileceklerini öğretiyorsunuz. Bu aşamada, sizden ücretli bir şekilde danışmanlık hizmeti almak isteyen insanlarla, birebir ilgilenerek, onlara danışmanlık hizmeti satabilirsiniz. Bu şekilde onların, kendi kişisel markalarını oluşturmalarına ya da herhangi bir ürünleri varsa bu ürünlerini dijital olarak pazarlamalarına yardım edebilir ve ücretinizi alırsanız.

Bu şekilde hizmetler Satmak da, sizlere çok güzel bir gelir kapısı sağlayabilir. Ama bu danışmanlık hizmetini her alanda uygulamak mümkün olmayabilir. Bu yüzden eğer sizin kafanızda kurguladığınız blog fikrine, uygun bir danışmanlık modeli ortaya çıkıyorsa bu şekilde hizmetlerde verebilirsiniz.

Siteye Banner Reklam Almak

Blog siteniz bir süre geçtikten sonra, belli bir takipçi kitlesine ulaşmışsa, sitenizin belli alanlarına banner reklamlar alabilirsiniz. Firmalar ya da bireyler, kendi ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmak için, sizin sitenize bu banner reklamları vermek isteyeceklerdir. Bu firmalarla, aylık ya da haftalık bir şekilde anlaşma yaparak, sitenizde reklamlarını yayınlama karşılığında belli bir ücret talep edebilirsiniz.

Tabii burada dikkat etmeniz gereken şey, alacağınız banner reklamın, sizin takipçilerinize hitap eden bir alanda oluyor olması. Yine bir örnekle açıklayalım. Yine bir sağlık ve güzellik blogu açtığınızı farz edelim, eğer blogunuza bahis firmalarından reklam alırsanız, hem takipçileriniz bunu hoş karşılamayacak, hem de firma verdiği reklamdan güzel bir geri dönüş alamayacağı için, bir daha sizle çalışmak istemeyecektir. Bu yüzden, hem sitenizin kalitesini bozmayacak, hem de takipçilerinizin ilgilerini çekebilecek olan reklamları sitenizde barındırmalısınız. 

E-Kitap Yazarak Para Kazanmak 

En zahmetsiz bir şekilde para kazandıracak olan yöntem budur. Bu iş modelinde bir kere yazıyorsunuz, ve bir daha hiçbir çaba sarf etmeden, ömür boyu para kazanıyorsunuz. Tabii ki böyle söyleyince bu iş modelinin kolay olduğunu düşünmenizi istemem, zira öyle de değil.

Bu iş modeli herkes için uygun değil çünkü; öncelikle yazacağınız içerik kaliteli, insanlara değer katan, onların hoşlarına giden bir içerik olması gerekiyor. Eğer kaleminiz gerçekten kuvvetli değilse, bu şekilde para kazanmanız maalesef mümkün değil. Ama eğer yazdıklarınıza güveniyorsanız, güzel bir hikayeniz varsa ya da teknik bir alanda bilgi sahibi iseniz, bu alanlarda bir içerik üretebilir ve bunu e-kitap olarak internet üzerinde yayınlayabilirsiniz.

Sadece e-kitap olarak da değil, Kitaplarınızı hiçbir baskı ücretini ödemeden, ve hiçbir yayınevi ile çalışmadan basılı olarak da yayınlayabilirsiniz.

Kitaplarınızı Ücretsiz Olarak Yayınlamanızı Sağlayacak Olan Sistem Hakkında Yazdığımız Yazı Olan, ”Print On Deman Nedir?” Adlı Yazıyı’da Okuyabilirsiniz.

Bu şekilde kitaplarınız basılı olarak da tüm Dünya’da satışa çıkıyor olacaktır. Yayınladığınız basılı kitaplarınız ve E-kitaplarınız, siz bir daha Hiçbir çaba sarf etmeden sürekli satılıyor olacak. Ve eğer kitabınız gerçekten kaliteli ise, insanların sizin kitabınıza vereceği olumlu yorumlar neticesinde, sizin kitabınız daha da çok satmaya başlayacak ve günden güne artan bir gelir kapısı yaratacaksınız.

Eğer sizde kitaplarınızı yayınlayarak, bu iş modeli ile uğraşmak isterseniz, Online Udemy eğitimime katılabilirsiniz. Eğitimimde Kitaplarınızı, Google Play Kitaplar, Rakuten Kobo, Amazon, d&r ve İdefix gibi platformlarda, hiçbir Ücret ödemeden nasıl yayınlayabileceğinizi, tüm detayları ile anlatıyorum. Dilerseniz aşağıdaki butona tıklayarak, hemen online Udemy eğitimime katılabilir ve kitabınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz.

E Kitap Ticareti Online Udemy Eğitimine Katılarak, Tüm Dünya’da Hem Basılı, Hem de E-Kitap Olarak Kitaplarınızı Yayınlamayı Öğrenebilirsiniz.

Freelance çalışarak para kazanma

Evet, freelance yazarlık yaparak para kazanabilirsiniz. Sizlere yukarıda bahsettiğim, blog ve kitap iş modelleri sizler için uygun değilse, bu yöntem sizin için en iyisi olacaktır.

İnternet üzerinde, kendi internet sitesi olan firmalar, ya da bireyler tüm içerikleri kendileri yazamayacakları için, freelancer yazarlardan yardım alıyorlar. Ve kelime başına onlara ücret ödüyorlar. Siz de bu şekilde firmalara ya da bireylere yazı yazarak, para kazanabilirsiniz. Aşağıda freelance yazı yazarak internetten para kazanabileceğiniz Bazı internet sitelerini sizlere vereceğim. Bu İnternet sitelerinden hemen bir ilan oluşturarak, kendi özelliklerinizi bu İlanlarda anlatabilir ve potansiyel müşterilerinizin sizleri bulmasını bekleyebilirsiniz.

Freelance Çalışabileceğiniz Bazı İnternet Siteleri

Çevirmenlik yaparak para kazanmak

Eğer bir yabancı dil biliyorsanız, bu iş modeli de sizleri güzel paralar kazandırabilir. Türkçe’den İngilizce’ye, İngilizce’den Türkçe’ye ya da tamamen farklı dillerden çeviriler kabul edebilir, ve bu çevreleri yapmanızın karşılığında, para kazanabilirsiniz. Ama tabii ki de bu iş modeli ile uğraşabilmek için, önce iyi düzeyde bir yabancı dil bilmek gerekiyor. Eğer yabancı dil seviyeniz yeterli ise, sizlere yukarıda Vermiş olduğum freelance siteleri giderek, aynı şekilde, çeviri yapabileceğinize dair ilanlar da oluşturabilir ve potansiyel müşterilerinizin gelip, sizi bulmasını bekleyebilirsiniz.

 Yayınevleri İçin Çalışmak

Bildiğiniz gibi, birçok yabancı yazarın kitapları Türkçe dile çevriliyor. Ve bu kitapları çevirmek için de, çevirmenler harıl harıl çalışıyorlar. Siz de bunların arasına katılarak, yayınevlerinin size vereceği Bu kitapları çevirebilir, ve bu işten ne ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Yayınevleri için çalışmak istiyorsanız, öncelikle gözünüze birkaç tane yayınevini kestirin. Daha sonra onların internet sitesine giderek, mail adreslerine ulaşın ve kendinizi tanıttığınız bir iş başvurusunda bulunun. İş başvurusunu yaparken, daha önceden çevirmiş olduğunuz kısa bir makaleyi de karşı tarafa göndermeniz, kabul edilebilirlik oranınızı daha da yukarıya çekecektir.

Evet, bu makalemizde sizlere yazı yazarak para kazanabileceğiniz bazı iş modellerini tanıtmaya çalıştım. Umarım bir an önce bu iş modellerinden birini ya da birkaçını hayata geçirerek, uygulamaya başlayabilirsiniz. Emin olun, sizlere yukarıda bahsettiğim bu iş modellerinden, ciddi miktarda para kazanan ve geçimini sürdüren insanlar mevcut.

Eğer siz de kendi kendinize bahaneler üretmek yerine, hemen şu anda ilk adımı atarsanız, sizde kaleminizle para kazanmaya başlayabilirsiniz. Zira bu şekilde para kazanmak için doğuştan yetenekli olmak gerekmiyor. Alıştırmalar yaparak yazma kariyerinizi daha da ileriye götürebilirsiniz. Evet, belki de ilk başlarda Yazdığınız içerikler çok da profesyonel olmayacaktır. Ama bir süre yazdıktan sonra, kaleminizin daha da kuvvetlendiğini fark edeceksiniz. Ama tabii ki bunların gerçekleşebilmesi için ilk önce o çok zor görünen, ilk adımı atabilmeniz gerekiyor. Umarım siz de ilk adımı atanlardan olur ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir