Kitap Yazmayı Kolaylaştıran Teknikler ve Öneriler

Kitap yazmayı kolaylaştıran teknikleri anlatacağım bu yazımda, siz yeni yazarlara elimden geldiğince faydalı olmaya çalışacağım. Bu listeden kendinize uygun olan yöntemleri seçerek, uygulamaya başlayabilir ve kitap yazma aşamasındaki verimliliğinizi maksimum seviyeye çıkartarak mükemmel kitaplar yazmaya ilk adımı atabilirsiniz.

Meditasyon Yapın

Kitap yazmak için meditasyon yapmanız, sizin yazma verimliliğinizi çok üst seviyelere çıkartacaktır. Kitap yazmaya başlamadan önce, meditasyon yapmayı düzenli bir alışkanlık haline getirirseniz, zihninizi boşaltacak ve daha da odaklanarak kitap yazmaya başlayacaksınız

Bu da sizin Yazdığınız içeriklerde ki kaliteleri gözle görülür derecede arttıracaktır. Bu yüzden kitap yazmaya başlamadan önce, muhakkak meditasyona vakit ayırmalısınız.

E Kitap Ticareti Online Udemy Eğitimine Katılarak, Tüm Dünya’da Hem Basılı, Hem de E-Kitap Olarak Kitaplarınızı Yayınlamayı Öğrenebilirsiniz.

Meditasyon ayıracağınız bu vakti, kesinlikle boşa geçirilmiş bir zaman olarak görmeyin. Aksine her sabah yapacağınız, en azından yarım saatlik meditasyonlar ile, kendinizdeki değişimi gözle görülür bir şekilde fark edebileceksiniz.

Hem zihinsel olarak rahatlayacaksınız, hem de yazdığınız içeceklerdeki kalitenin arttığını ve zihnimizdeki’leri daha kolay bir şekilde kaleme alabildiğinizi fark edeceksiniz.

Rahatlatıcı Müzikler Dinleyin

Herkesin zevki ayrı olduğu için, kesin olarak şu tarz müzikler dinleyin ya da şunları kesinlikle dinlemeyin gibi bir tavsiyede bulunmak, maalesef imkansız.

Kendi zevkinize ve isteklerinize göre kitap yazarken müzikler dinleyebilirsiniz. Böylelikle daha kolay bir şekilde İlham bulabildiğinizi fark edeceksiniz.

Ne tarz müzikler dinleyeceğiniz ise, söylediğim gibi tamamen size ait ama dikkat etmeniz gereken tek bir şey var. Canlı ya da sözlü olan müziklerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bunun yerine, piyano ile bestelenen müzikleri dinleyebilir ya da yağmur sesi, rüzgar sesi gibi melodileri Tercih edebilirsiniz. Hangi seçenek sizin için daha uygunsa, hangi müzik türü ile kendinizi daha iyi hissediyorsanız onu seçmelisiniz.

Sonraki maddeyi geçmeden, isterseniz kitap yazmanın püf noktaları adlı detaylı bir şekilde hazırladığım yazımı da okuyabilir ve bu alanda da bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazma Ortamınızı Dikkatli Seçin

Kitaba başlamadan önce, kitap yazacağınız ortamı dikkatli bir şekilde seçmenizde fayda var. Eğer kitabınızı bir masada yazacaksınız, masanızın olabildiğince derli toplu bir şekilde olmasına özen gösterin.

Etrafta bulunan dağınıklık, sizin konsantrenizi bozacak ve bu da sizin yazma verimliliğinizi  düşürecektir. Bu yüzden kendinize kitaplarınızı yazabileceğiniz bir ortam belirleyin ve ortamı kendi zevklerinize göre donatın.

Ortalıkta sizin dikkatinizi dağıtacak, moralinizi bozacak herhangi bir eşyanın olmamasına özen gösterin. Ayrıca kitap yazma aşamalarında kullanacağınız ortamı belirledikten sonra, oraya kendi zevkinize göre tablolarda asabilirsiniz.

Mesela bir manzara resmi ya da tatlı bir evcil hayvan resmini, direkt olarak görebileceğiniz bir yere asmanız, sizlerin verimliliğini yükseltecek ve moralinizi arttıracaktır. Bu yüzden bu tabloları ya da size iyi geleceğini düşündüğünüz diğer eşyaları yazmaya başlayacağınız ortama yerleştirebilirsiniz. 

Kitap Yazarken Düzeltme Yapmayın

Kitap yazmaya başladıktan sonra, yazım hatalarını ve imla kurallarını kesinlikle dert etmeyin. Çünkü, yazarken çok fazla bunların üzerine odaklanırsanız, yazma verimliliğiniz büyük ölçüde düşecektir. Bunun yerine, yazmayı bitirdikten sonra, tekrar başa dönün ve yanlış yazdığınız yerleri bularak düzeltin. Böylesi sizler için çok daha iyi olacaktır. 

Konuşarak Kitap Yazmayı Deneyin

Eğer klavyeyi çok yavaş kullanıyorsanız, kitabınızı çok uzun bir sürede yazmayı bitireceğiniz anlamına geliyor. Bunun böyle olmasını istemediğimiz için, sesle yazmayı deneyebilirsiniz. 

Eğer sesle yazarken, herhangi bir odaklanma kaybı yaşamazsanız, bu sizlerin kurtarıcısı olacaktır. Dilerseniz, google dökümanlar da bulunan sesle yazma özelliğini kullanabilir ve bu şekilde kitaplarınızı yazabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir