Kitap Yazmaya Nereden Başlanmalı

Kitap yazmak istiyorum diyorsunuz ama kitap yazmaya nereden başlanmalı? kitap yazamaya nasıl başlanır? gibi sorularınız varsa doğru yerdesiniz. Bu makalemizde kitap yazma süreçlerini bir bir anlatacağız ve siz, yazar olmaya ilk adımı atanlar için bir rehber oluşturmaya çalışacağız.

Kitap Yazmaya Nereden Başlanmalı?

Tabi ki, bir kitap yazmadan önce karar vermeniz gereken bazı şeyler var. Bunlardan ilki ve en önemlisi, kitabınızı nasıl yayınlayacağınız. Yani, basılı bir kitap olarak mı satışa çıkartacaksınız, yoksa e kitap olarak mı? Bizim önerdiğimiz ve dünya genelinde de popülaritesini arttırmaya devam e kitaplar, siz yeni yazarlara büyük avantajlar sunacaktır. Hem masrafsız bir şekilde kitapları yayına çıkarabiliyor olmanız, hem de yayın evleri ile uğraşmadan, tüm süreçleri özgürce, kendi başınızı halledebiliyor olmanız, sizler için çok büyük bir avantaj. Dilerseniz buradan E kitap yayıncılığını ve Basılı kitap yayıncılığını avantajları ve dezavantajları ile ele aldığımız makalemize ulaşabilir ve nasıl bir yol izleyeceğinize karar verebilirsiniz. Nasıl bir yazar olacağınıza karar verdikten sonra, aşağıda yazanları bir bir uygulamanız, sizlerin işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Hangi Konuda Kitap Yazmalıyım?

Öyle bir konu seçmelisiniz ki, hem kitabınızı okuyacak olan insanlar, yani hedef kitleniz geniş olmalı hem de zorlanmadan yazabileceğiniz bir konu olmalı. Yaratıcı bir hayal gücünüz varsa, roman tarzında içerikler üretebilirsiniz, hayal gücünüze güvenmiyorsanız da kurgu dışı kitaplar yazmak kurtarıcınız olabilir. Dilerseniz buna karar vermeden önce Google Play Kitapların ve Rakuten Kobonun çok satanlar listesini inceleyerek bir Pazar araştırması yapabilirsiniz. Kitabınız için konu ararken şuna dikkat etmelisiniz; kitabınız sadece maddi amaçla yazılmamalı. Elbette para kazanacaksınız ama sadece maddiyat için yazdığınız, okuyuculara bir şey katmayan bir kitap yazdığınızda, hem kişisel markanıza zarar verecek hem de alacağınız olumsuz yorumlar neticesinde kitabınız artık satılmayacak ve maddi bir geliriniz de olmayacaktır. Yani demek istediğim siz okuyuculara istediklerini vereceksiniz ki, onlar da zor şartlar altında kazandıkları paralarını size versin.

Kitap Yazmaya Başlama

Hangi tür kitap yazmalıyım sorusunun cevabını kendinize verdikten sonra, kitap yazmaya başlama aşamasına geçebilirsiniz. Kitabınızı bilgisayarda kullandığınız bir metin programında yazmaya başlayabilirsiniz. Genelde yazarların kullandığı ve benim de tercih ettiğim program Word oluyor, biz yazarlar için sade, öğrenmesi kolay olan bir ara yüzünün olması bizim için işleri oldukça kolaylaştırıyor. Word yerine Windows bilgisayarlarımızda yerleşik olarak bulunan, ‘Metin Belgesi’ adlı programda kitap yazmaya başlamanız sizler için ilerleyen zamanlarda birçok sorun çıkartacaktır. bu yüzden benim tavsiyem Word ile bu işe başlamanız.

İlham bulabilmek için birkaç ipucu

Başlangıçta her yazara olduğu gibi sizin de ilham bulamama sorunlarınız olacak. Bazen bilgisayarınızı açacaksınız ve saatlerce bir şeyler yazabilmek için çabalayacaksınız ama ortaya çıkan şeyler tam bir felaket olacak, bu gayet normal ve yazarlık sürecinin de bir parçası. İlham bulmanın tek bir açıklaması ya da kuralı olamaz, bu kişiden kişiye göre değişecek bir süreç, zamanla siz kendi yöntemlerinizi bulacaksınız ama biz yine de birkaç yöntemden bahsedelim

Yazar olduğunuzu hatırlayın

Belki tek ihtiyacınız olan, yazar olduğunuzu hatırlamak ve biraz moda girmektir. Sabah kalkın, güzel bir kahvaltıdan sonra evinizde en sevdiğiniz köşeye, kahvenizi de alıp oturun ve çok ünlü, yüzbinlerce okuyucu kitlesi olan profesyonel bir yazar gibi olduğunuzu hissedin. Yazdıklarınızda, okuyucularınıza katacağınız değeri kafanızda görselleştirin, belki bu metot içinizdeki gizli yazarı meydana çıkarır.

Sihirli objeler

İsmini şu anda vermek istemediğim, Türkiye’de çocuk geliştirme üzerine kitaplar yazan, benimde severek takip ettiğim ünlü yazarımız bir röportajında; kitap yazarken her zaman taktığı bilekliği göstermişti. Daha çok motorcuların takabileceği, otantik tipli bu bilekliğin kendine ilham verdiğini övgü dolu sözlerle anlatmıştı. Şu anda sizin böyle bir objeniz olmasa da bulmak için biraz çaba harcayabilirsiniz, eminim sizde çok zorlanmadan, kendi sihirli objenizi bulacaksınızdır.

Kitap yayınlama süreci

Kitabınızı yazdınız, artık her şey hazır, şimdi sıra yeni yazarları için en zor, tecrübeli yazarlar içinde en kolay adıma geldi KİTAP YAYINLAMA. Kitabınızı basılı olarak yayınlamaya karar verdiyseniz yayın evleri ile görüşmeye ve kitabınızı kabul ettirme çalışmalarına başlayabilirsiniz. E kitap olarak yayınlamaya karar verdiyseniz de süreç başlarda biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yeni yayıncılar, bu süreçte kendi kitaplarını nasıl tüm dünyada yayınlayacaklarını bilmedikleri için, ücretli bir şekilde hizmet veren aracı kurumlarla çalışmayı tercih edebiliyor. Bu aracı kurumlar, özellikle Türkiye şartlarında hiçte azımsanamayacak paraları yazarlarımızdan talep etmekteler. Tabi ki buda bir tercih dilerseniz bu kuruşlar ile çalışarak arkanıza yaslanabilir ve kitabınızın tüm dünyada yayınlanmasını bekleyebilirsiniz, ama şunu unutmayın ki tüm dünyada onlarca platformda, hiçbir yere hiçbir ücret ödemeden de biraz emek ve zaman harcayarak kendi kitaplarınızı yayımlayabilirsiniz.

Bizim tercihimizde genellikle yazarların kendi kitaplarını kendi yayınlaması yönünde oluyor, eğer sizde bizim gibi düşünüyorsanız Udemy üzerinde verdiğimiz e kitap ticareti eğitimimiz ile kendi kitabınızı yazma ve tüm dünya da yayınlama sürecinde hangi adımları atmanız gerektiğini öğrenebilir ve öz yayıncılığın keyfini tatmaya başlayabilirsiniz. E kitap ticareti hakkında daha detaylı bir bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak açılış sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Unutmayın, zor görünen her şey bitene kadar öyle görünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir