Kitap Yazmanın Püf Noktaları | Detaylı Rehber

Kitap yazmak istiyorsunuz ama henüz nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bu makalemizde sizlere, yani kitap yazmak istiyorum diyenlere, kitap yazma aşamalarında kullanabileceğiniz bazı püf noktalar’dan bahsedeceğiz. Yani sizlere kitap yazma aşamasında bir yol haritası sunmuş olacağız. Böylelikle sizde yazarlık kariyerinize daha kolay bir şekilde adım Atabileceksiniz.

Kitap Yazmak İçin Bir Sebep Belirleyin

Öncelikle kitabınızı yazmaya başlamadan önce, neden bir kitap yazdığınızı kendinize sorun. Para kazanmak için mi kitap yazıyorsunuz, ünlü olmak için mi kitap yazıyorsunuz, sosyal bir itibar kazanmak için mi kitap yazıyorsunuz? Yoksa, sadece bir hobi amaçlı, yaşadıklarınızı ya da kafanıza kurguladıklarınızı kaleme dökmek için mi bir kitap yazıyorsunuz?

Bunu başlangıçta belirlemeniz Çok önemli çünkü, sadece para kazanmak için yazılan kitaplar, çoğu zaman sadece ticari amaçla yazılmış olduğu için okuyuculara istediğini veremiyor, ve bunun sonucu olarak da yazar da istediği parayı kazanamıyor. Eğer siz de, sadece para kazanmak için kitap yazıyorsanız, bunu aklınızda bulundurun. Eğer İnsanlara istediği şeyi veremezsiniz, Sizde para kazanamayacaksınız, Bu yüzden insanların Ne istediğini iyi bir şekilde analiz etmeli, ve onlara istediklerini vermelisiniz. Ancak bu şekilde yaparsanız, sizde amacınıza ulaşabilirsiniz.

Kişisel Yazma Alanı Oluşturun

kitap yazmanın en önemli aşamalarından biri de budur. Kitaplarınızı yazarken kullanacağınız alanı, önceden belirlerseniz kitap yazma aşamasında sizlere çok faydası olacaktır. Çünkü iyi bir ortam, size daha çok yazma hissi ve ilham kazandırabilir. Bu yüzden buna dikkat etmelisiniz. kitaplarınızı yazmadan önce, odanızın ve masanızın derli toplu bir şekilde olmasına özen gösterin. Tamamen dağınık bir yerde Kitap yazmaya çalışmak, sizin konsantrenizi dağıtabilir.

Ayrıca, Eğer kitabınızı bir masada yazıyorsanız, bir de Koltuk ihtiyacınız olacak. Koltuğunuzu seçerken de olabildiğince dikkatli olmaya çalışın. Zira bu koltuğun üzerinde çok uzun saatler geçirebilirsiniz. Bu yüzden olabildiğince rahat, İlerleyen zamanlarda sırt ve bel ağrısı yapmayacak bir koltuğa ihtiyacınız var. Koltuk seçimini yaparken internetten biraz araştırma yapabilir, ve hem sizin için hem de bütçeniz için en uygun koltuğu alabilirsiniz.

Bunların dışında bir diğer Önerim de yazma alanınızı kendinize göre kişiselleştirmek. Siz Kitaplarınızı yazacağınız alana kendi tarzınıza ve zevkinize uygun tablolar asabilirsiniz, ya da yine kendi zevkinize uygun olan objelerle çalışma masanızı donatabilirsiniz. Bunların etrafta olması, sizi daha çok yazmaya itebilir. Aynı zamanda sizlere ilham da verecektir.

Kitap Yazmadan Önce Meditasyon Yapmak

Kitaplarınızı yazmaya başlamadan önce, bir süre meditasyon yapmanız zihninizi rahatlatmanızı ve kafanızdakileri daha kolay kalemi alabilmeniz için çok önemli. Bu yüzden Kitaplarınızı yazmaya başlamadan önce, muhakkak meditasyon yapmalısınız. Bazı insanlar bunu boşa geçirilen bir vakit olarak görebilir. Bu yüzden meditasyonla vakit harcamak yerine, direkt olarak yazmaya başlamak isteyebilir. Ama bu kesinlikle yanlış.

Özellikle belirli bir süre meditasyon yaptıktan sonra, zihnimizdeki rahatlamayı daha iyi hissedebileceksiniz ve bu sizin yazma kalitenizi de arttıracaktır. Zihnimizi dinginleştirmek ve kaleminizi kuvvetlendirmek için, muhakkak meditasyona vakit ayırmalısınız. Meditasyon yaparken ise, geleneksel usullerle gözlerinizi kapatarak hiçbir şey Düşünmemeye çalışabilir ya da YouTube gibi platformlardan ek kaynaklar kullanabilirsiniz.

Eğer YouTube’da ”dinginleşme meditasyonu” gibi kelimelerle arama yaparsanız, karşınıza çıkacak olan videolar meditasyon yapmanızı kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde, Henüz meditasyona yeni başlamışsanız ve geleneksel usul ile sadece gözlerinizi kapatarak, hiçbir şey düşünmeden durmaya çalışıyorsanız, Bu sizin için başlarda zor olabilir.

Aklınıza sürekli farklı şeyler gelecektir ve konsantreniz bozulacaktır. Ama başlangıç olarak, YouTube’daki videolardan faydalanırsınız, daha verimli bir meditasyon yapmış olabilirsiniz. Ama bu tercihte tamamen size ait. Ayrıca, geleneksel usul ile meditasyon yapacaksanız, meditasyon sırasında zihninizi daha da iyi boşaltabilmek için bazı müzik parçalarını dinleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, bu müziklerin canlı ya da sözlü olmaması. Yani olabildiğince sakin ve sözsüz parçalar seçmeye çalışın. Eğer, bu müzikleri dinlemek istemezseniz, yağmur sesi, deniz sesi gibi melodileri de İnternet’ten bulabilir ve meditasyon sırasında bunları kullanabilirsiniz.,

Düzenli Olarak Kitap Yazmak

İş saatlerin den ya da okuldan dolayı Kitap yazmaya Fazla vaktiniz kalmıyor olabilir. Ama bunun için özellikle vakit ayırmalısınız, her gün muhakkak yazmaya çalışın, Ama eğer bu çok da mümkün değilse, En azından iki günde üç günde bir yazmalısınız.

Aksi takdirde Kitap yazmaya vereceğiniz uzun aralar, sizin hantallaşmanıza sebep olabilir. Bu uzun aralar sonunda tekrar Kitap yazmaya başladığınızda, zihninizdekileri daha zor bir şekilde yazıya döktüğünüzü fark edeceksinizdir. Bu da sizin kitabınızda bir kalite düşüşü olacağı anlamına geliyor. Bu yüzden hantallaşmamak için sürekli olarak Kitap yazmaya vakit ayırmalısınız. Hiç vaktiniz yoksa bile, en azından günde birkaç sayfa yazmak sizler için çok iyi olacaktır.

Hedef Belirleyin ve Bunun Doğrultusunda Yazın

Kitap yazmaya başlamadan önce, kendimize günlük ya da haftalık hedefler belirlemelisiniz. Bu hedefleri sayfa sayısı olarak ya da kelime sayısı olarak belirleyebilirsiniz. ve Bu hedeflere kesinlikle uymalısınız. Kendi boş vaktinize göre, kendinize bir hedef belirlemelisiniz, bu sizin gündelik hayatınıza göre değişiklik gösterecektir. Ne kadar boş vaktiniz varsa, o kadar büyük hedef belirlemelisiniz. Bu hedefler doğrultusunda yazmanız, hem kitabınızın bitiş süresini azaltacaktır, hem de size ekstra bir sorumluluk kazandıracağı için, sorumluluk bilinciniz de artacaktır. İlk zamanlarda Bu hedeflere uyumak çok zor olsa da, zinciri kırmadan sürekli hedefleriniz doğrultusunda yazmaya devam ederseniz, bir süre sonra alışkanlık haline gelecektir. Ama başlarda bahaneler bulur, bu zinciri kırar ve o günkü ya da o haftaki hedefinizi tutturamazsanız, bu böyle devam ederek gidecektir.

Bu yüzden özellikle başlarda hedeflerinizi, çok acil ya da önemli bir durum olmadıkça yerine getirmeye çalışmalısınız. Çok yorgun olsanız da, ekstra işlerimiz olsa da, muhakkak Kitap yazmaya vakit ayırın ve hedeflerinizi gerçekleştirin.

Yazma Aşamasında Düzeltme Yapmayın

Kitaplarınızı yazarken, Yazım yanlışlarına, noktalama işaretlerine ya da anlatım bozukluklarına takılmadan, sadece aklınızdakileri metne dökmeye çalışın. Eğer kitap yazarken, Aynı zamanda da düzeltme yapmaya çalışırsanız, hem verimliliğiniz düşecek hem de, Yazdığınız içerikteki kalite düşecektir. O yüzden düzeltme işlemlerini, kitabın sonunda yapmaya çalışın.

Kitabınızı bitirdikten sonra, tekrar geriye dönerek bu düzeltmeleri ve anlatım bozukluklarını bulmanız, Sizin için çok daha iyi olacaktır. Aynı zamanda, kitabınızı yazarken, kötü bir şekilde kaleme aldığınız yerleri fark edememiş olabilirsiniz, ama bir süre sonra tekrar başa dönüp okuduğunuzda, buraları fark edebilir ve düzeltebilirsiniz.

Sık Sık Geri Bildirim Alın

Kitabınızı yazarken, çevrenizdekiler den sık sık geri bildirim almaya çalışın. Her bölümün sonunda, ya da Her 5-10 sayfada bir çevrenizdekilere kitabınızı okutun ve ne düşündüklerini sorun. Eğer fikrini aldığınız İnsanların büyük çoğunluğu, aynı yeri sevmemişse, ya da aynı yeri karmaşık bulmuşsa, anlayamamışsa burada bir sorun var demektir.

Kitabınızı yayınlamadan önce, bu sorunun yerlerini tespit etmeli ve düzeltmelisiniz. Bu şekilde, kitabınızı para vererek okuyacak olan insanlara en iyi okuma deneyimini sunabilirsiniz. Tabii burada kitabınızı okutacağız insanlarda önemli. Eğer sizin Hedef kitlenize uymayan insanlara kitabınızı okutursanız, büyük ihtimalle zaten çabucak sıkılacaklardır. Bu yüzden eğer kitabınızı çıkartmış olsaydınız, kitabınızı satın alabilecek olan insanları tespit etmeli ve onlardan geri dönüş almalısınız.

Kitabınız İçin İyi Bir Kurguyu Nasıl Yapabilirsiniz?

Güzel, kitabınızı yazma aşamasında ve yazmaya başlamadan önce faydalı olabilecek bazı ipuçlarını inceledik. Şimdi de, kitabınızı yazma aşamasında nasıl iyi bir kurgu yapabilirsiniz, yani  nasıl daha iyi bir hikaye yaratabilirsiniz biraz da bundan bahsedelim.

Fikir Bulmak İçin Etrafınıza Bakın

Kitabınızı yazmak istiyorsunuz, ama hala aklınıza güzel bir fikir yoksa, etrafınıza biraz bakmanız sizin için faydalı olacaktır. Çevrenizdeki insanlar, izlediğiniz filmler, daha önceden okumuş olduğunuz kitaplar, sizlere güzel fikirler verebilir. Burada demek istediğim şey; önceden izlemiş olduğunuz filmleri kopyalamak ya da önceden okumuş olduğunuz kitapların, bir farklı versiyonunu yazmak değil. Sadece bunlardan ilham almak. Siz de bu şekilde, Etrafınıza biraz bakarak farklı fikirler edinebilirsiniz.

Mükemmel Bir Karakter Geliştirin

Kitabınız kurgulu ise, karakter gerçekten kitabın başarılı olmasındaki en önemli unsurlardan biri olabilir. Karakteriniz İnsanların sevebileceği bir karakter olmalı. Bunun için de, yine aynı şekilde daha önceden çıkartılmış olan filmleri ve kitapları inceleyebilir, ve orada başarılı olmuş olan karakterleri bularak, insanların daha çok ne istediğini analiz edebilirsiniz. Siz de bunların neticesinde insanların istediği şeyleri öğrenerek, yeni bir karakter yaratabilirsiniz. 

Kitap yazma aşamalarında kullanabileceğiniz püf noktalarının hepsini öğrendiniz. Şimdi son aşama olarak, sıra kitabımızı yayınlamaya geldi. Şimdi karar vermeniz gereken 2 seçenek var. Kitabınızı geleneksel usullerle, yani yayın evleri ile çalışarak mı yayınlayacaksınız, yoksa kişisel bir yayıncı mı olacaksınız? İkisinin de kendine göre bazı avantajları ve dezavantajları bulunmakta, gelin İsterseniz bunlardan da biraz bahsedelim;

 Yayınevleri İle Çalışmak

  • Tüm süreci sizin yerinize Yayınevi üstleneceği, için üstünüzden büyük bir yük kalkmış olacaktır.
  • yayınevleri ile çalışarak, kitap bastıracaksanız baskı maliyetlerini sizin karşılamanız gerekmektedir, ve baskı maliyetleri fazla olduğu için bu seçenek herkes için uygun değildir.
  • Geleneksel usullerle Kitaplarınızı yayınlayacaksanız, kitap satışlarından alacağınız komisyon çok azalmış olacaktır. Çünkü, yayınevinin Komisyonu, dağıtıcının komisyonu ve satıcının Komisyonu da sizin kar marjınızdan düşmüş olacaktır.

Kişisel Yayıncı Olmak

  • Yayınevleri ile çalışmaya oranla, çok daha fazla komisyon oranı kazanacaksınız.
  • Kitaplarınızı kabul ettirme gibi bir sorun olmadan, özgürce yayınlayabileceksiniz.
  • Kitaplarınızı yayınlama aşamasında, Eğer birinden ücretli bir yardım almazsanız, tüm süreçleri kendiniz halletmek zorunda kalacaksınız.

Evet geleneksel Yayıncılık da ve öz yayıncılık’ta ki bazı avantajlardan ve dezavantajlar dan bahsettik. Hangisi sizin için daha uygunsa o opsiyonu seçerek Kitaplarınızı yayınlama aşamasına gidebilirsiniz, kişisel olarak Benim tavsiyem yayınevleri ile Çalışmak yerine, bir öz yayıncı olmanız.

Böylelikle, hem kitaplarınızdan hak ettiğimiz komisyon oranlarını alabilirsiniz, hem de kitapları bastırmak için cebinizden yüksek baskı maliyetlerini karşılamak zorunda kalmazsınız. Öz Yayıncılık şu anda her açıdan daha avantajlı olarak görünüyor.

Biz de, siz yeni yazarlara nasıl bir öz yayıncı olup, kendi Kitaplarınızı yayınlayabileceğinizi öğretmek için bir online udemy eğitimi çıkarttık. Bu eğitim sonunda, kendi Kitaplarınızı tüm dünyada hem basılı olarak hem de e-kitap olarak yayınlayabileceksiniz. Hem de, bu yayın aşamalarında cebinizden bir kuruş bile çıkmak zorunda kalmayacak. Sadece kitap yazacak ve komisyon aranızı banka hesabınıza çekeceksiniz. Eminim bu bütçesi olmayanlar için, çok büyük bir avantaj olacaktır. Eğer siz de online eğitimimizi incelemek isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz Hepinize iyi günler ve İyi yazmalar 

E Kitap Ticareti Online Udemy Eğitimine Katılarak, Tüm Dünya’da Hem Basılı, Hem de E-Kitap Olarak Kitaplarınızı Yayınlamayı Öğrenebilirsiniz.

Ayırca, E Kitap Yayınlamak İstiyorum Diyenlere Dev Rehber Adlı Yazımızı da Okuyabilir, ve Kişisel Yayıncılık Alanında Daha Detaylı Bir Bilgi Edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir