Kitap Yazmak İstiyorum Diyenlere Püf Noktalar

Kitap Yazmak istiyorum, Ne Yapmalıyım mı Diyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Bu makalemizde Kitap yazmak istiyorum, diyenlere; Kitap yazmanın püf noktaları nelerdir bundan bahsedeceğiz. Böylelikle sizde Kitap yazma inceliklerini öğrenebilecek ve kendi kitaplarınızı daha profesyonel bir şekilde yazabileceksiniz. Haydi o zaman kitap yazma derslerimize geçelim.

Kitap Yazmanın Püf Noktaları

İster E kitap yazmak istiyor olun, isterse bir basılı kitap yazıyor olun hiç fark etmez. Birazdan öğrenecekleriniz le, kitap yazma aşamalarını daha kolay aşabilecek, ve gerçekten yazdığınız bu kitaplarla insanları etkilemeyi başaracaksınız.

İpucu 1- Okumak İstemeyeceğiniz Şeyi Yazmayın

Kitabınızı, sizin yazmış olduğunuzu unutun. Kitap yazma evrelerin de yani, her bölümün sonunda kendinize bazı sorular sormanız gerekiyor. Bu sorular şöyle;

  • Gerçekten, bu bölümü başka bir insanın kitabında okusam sever miydim?
  • Bu bölümü, okurken sıkılır mıydım? Sıkılıyorsam sebebi nedir, çok mu uzun yoksa, akıcı bir anlatım dili mi yok?
  • Bu kitabın, diğer benzerlerine göre eksik yanları neler?
  • (Varsa) Kitaptaki karakterler hoşuma gitti mi? Karakterler nasıl daha iyi olabilirdi?
  • (Kurgusal İse) Kitabı okurken, anlatılanlar gözümde canlanıyor mu?

Evet, iyi bir kitap yazmak için, kitap yazma evrelerinde bu soruları sık sık kendinize sormanız gerekiyor. Ancak bu şekilde okuyucularınızın severek okuyacağı bir kitap yazabilirsiniz. Yani, önce sizin sevmeniz gerekiyor.

İpucu 2- Bir Amaç Doğrultusunda Yazın!

Kitap yazma inceliklerinden belkide, en önemlisi ise bu. Yazdığınız kitap, sadece para kazanmak için yazılmış ise, maalesef o kitap bir sanat, bir eser değil, sadece metinlerden oluşan bir kağıt parçasıdır.

Bu amaçla yazılmış bir kitap, okuyucuları mutlu etmeyeceği gibi, size de bir süre sonra para kazandırmamaya başlayacaktır. Yani, para kazanmak istiyorsanız, öncelikle bir değer üretmeli, insanlara kitabınızdan bekledikleri şeyleri vermelisiniz. Ancak böyle yaparsanız, yaptığınız işi büyütebilirsiniz.

İpucu 3- Psikoloji Öğrenin ve Kullanın

İnsan beyni, dış kaynaklardan etkilenmeye çok açıktır. Bazı resimler, müzikler, hatta kokular size bazen tamamen alakasız bir şeyleri hatırlatabilir. Bazen bir resme bakarsınız, ve çok hoşunuza gider, bazende bir müzik dinlersiniz ve dinledikçe dinleyesiniz gelir.

İşte, sizinde kitaplarınızda yapmanız gereken şey tam olarak bu. Kelimelerinizi öyle bir şekilde bir araya getirmelisiniz ki, Bir romantik kitap yazmışsanız kitabınızı okuyanlar, aşkı tüm vücutlarında hissetmeli. Belki de bir korku romanı yazmışsınızdır, o zaman ise okuyucularınızın tüyleri diken diken olmalı.

Bu hissiyatları Okuyucularınıza verebilmek, gerçekten kolay bir iş değil. Belki, ancak yıllarca deneme yaptıktan sonra bu yeteneğe kavuşabilirsiniz. Belki de zaten içinizde olan bir yetenektir, denemeden anlayamazsınız. Aşağıda sizlere, okuyucularınıza duyguları daha iyi hissettire bilmeniz için bir kaç ipucu vereceğim.

  • Kitabınızda Kurguladığınız Karakterleriniz, insani özelliklere sahip olsunlar. Yani, çok havalı bir karakter üretmek yerine, hikayenizin giriş bölümünde normal insanların her gün yaptığı şeylerden bir kaçını onlarda yapsın.
  • Hikayelerde karakterlerin hissettiği duyguları, daha detaylı bir şekilde açıklayın.
  • Hikayenizin her sayfasında ayrı bir heyecan barındırmaya çalışın, okuyucularınız kitabınızı yarıda kapatmak yerine, bölümü bitirmeyi beklesin.

İpucu 4- Sık Sık Yazın

Eğer, işinizden ya da okulunuzdan vakit kalmıyor diye, kitap yazmaya uzun aralar veriyorsanız, çok yanlış yapıyorsunuz demektir. Hiç vaktiniz olmasa bile, ara vermeden her gün, en azından bir kaç paragraf yazmaya çalışın. Aksi takdirde, kitabınızın ana hatlarından kopabilir ve kitabınızı her yazdığınız zaman, farklı bir ruh hali içerisinde olacağınız için, kitabınızı sanki onlarca farklı kişi yazmış gibi olacaktır. Bu yüzden, olabildiğince sık aralıklarla kitap yazmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

Ayrıca, bir kitabı yazmayı bitirmiş olsanız dahi, kendinize uzun tatiller vererek tembellik etmeyin. Kitap yazmaya vereceğiniz bu uzun aralar, sizin hantallaşmanızı sağlayabilir. Evet, elbette hayatınızın her anını kitap yazarak geçirmeyeceksiniz ama kitap yazmadığınız zamanlarda da, edebiyatın diğer dalları ile uğraşarak yeteneğinizi köreltmemeye çalışmalısınız. Belki, bir kaç satır şiir yazabilir, belki de bir blog açarak, takipçileriniz için içerikler üretebilirsiniz.

İpucu 5- Dikkatinizi Koruyun

Teknoloji gerçekten çok güzel bir avantaj, ama zararlı yanları da yok değil. Tam kitap yazmaya başladınız, konsantreniz tavan yapmış durumda, ama o da; mail kutunuza gelen bir mail’in bildirimi tüm dikkatinizi dağıttı. Ya da arkadaşınızdan gelen bir mesaj, belki de mobil uygulamalardan gelen bir bildirim, ne olduğu fark etmez bu tür dış etkenler maalesef bizim konstremizi çok kolay bit şekilde dağıtabiliyor.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, kitap yazarken sizi rahatsız edebilecek olan her şeyi kapattığınızdan emin olun. Telefonu kapatın, Bilgisayarınızdaki bildirim ayarlarını değiştirin ya da direk internet’i kapatın. Böylelikle hiç bir dış etkenini sizi rahatsız etmesine izin vermeden, kitaplarınızı yazabilirsiniz.

Ayrıca İyi Satan Kitaplar Yazmanın Püf Noktaları adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İpucu 6- Kitap Yazmak İçin Örnekleri İnceleyin

Bu zamana kadar yazılmış, anlatım dili çok kuvvetli olan bir çok farklı eser var. Bu kitapları okuyarak ve yazarların nasıl bir anlatım dili kullandığını analiz ederek, sizde kendinize bir şeyler katabilirsiniz.

Böylelikle, bu usta yazarların kullanmış olduğu metotları, sizde kendi kitabınızda kullanarak okuyucularınızı etkileyebilirsiniz. İlk olarak hangi yazarının kitaplarını okumalıyız derseniz; cevabım kesinlikle Stephen King olacaktır. Hikaye anlatıcılığı konusunda, gelmiş geçmiş en iyi yazarlardır biridir, onun kitaplarından öğreneceğiniz çok şey var.

En Önemli Şeyler En Zor Söylenir, Çünkü Kelimeler Anlamını Eksiltir.

Stephen King

İpucu 7- Geri Bildirimlere Önem Verin

Bazen bizler, çok dar görüşlü olabiliyoruz. Yazdığımız bir kitabı, bizim iyiliğimiz için eleştiren insanların düşüncelerine aldırış etmiyoruz. Biz bir kitap yazmışsak, kendimize göre o kitap mükemmel derecede gözümüze güzel gelebiliyor ve durum böyle olunca, başka insanların ne düşündüğünü umursamıyoruz.

Lakin, bu çok yanlış. Etrafınızdaki tüm farklı demografik özellikteki insanların görüşünü almaya çalışın. Eğer insanların büyük çoğunluğu, kitabınızdaki aynı yeri anlamamış, o bölümü karışık bulmuşsa, bu onların değil, sizin sorununuzdur. Kitabınız hakkında alacağınız geri dönüşleri toplayın ve bunlar neticesinde kitabınızı tekrar yapılandırın.

Eğer, çevrenizdeki insanlardan yardım alma aşamasında zorlanıyorsanız, Wattpad gibi platformlarda kitabınızın bir kısmını yayınlayabilir ve anlatım tarzınızın nasıl olduğunu insanlara sorarak bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca, Wattpad’de daha çok okunma yolları başlıklı yazımızda ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda sizlere kitap yazma püf noktalarından, tüyolarından bahsettik ve kitap yazma aşamalarında kullanabileceğiniz bir çok farklı püf noktaları sizlere anlatmaya çalıştık. Böylelikle artık, Kitap yazmak istiyorum ne yapmalıyım gibi sorularınız olmayacak ve sizde kolaylık kendi kitaplarınızı yazabileceksiniz.

Ayrıca E-Kitap yazma ve yayınlama aşaması ile de ilgilenirseniz, E Kitap Ticareti Online Eğitimimiz ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir