Kitap Yazmak İçin Konu Bulma

Kitap yazmak istiyorum ama konu bulamıyorum ya da, kitap yazma aşamaları nelerdir? Gibi sorularınız varsa, bu makalemizde sizlere bunlardan bahsetmeye çalışacağız. Ve böylelikle kitap yazarken konu bulma sorununu aşarak kitap yazmanın inceliklerini öğrenmiş olacaksınız.

kitap Yazma Konusu

İster e kitap yazmak istiyor olun, isterse bir basılı kitap çıkartmayı düşünüyor olun. Konu seçimi bazen yeni yazarların en çok zorlandık sorun olabiliyor. Peki, kitap yazma fikirlerini nasıl bulabilirsiniz? İnsanların sevebileceği bir kitap konusu, nasıl üretilir? Gelin biraz bundan bahsedelim.

Kitap Konusu Seçerken Esinlen

kitap yazma fikirleri, Bazen hiç olmadık zamanlarda aklınıza gelebilir. yolda yürürken, otobüste ya da metrobüste bir yere giderken, fikirler aklınıza gelebilir. Öncelikle, bu fikirlere dikkat etmelisiniz. Aklınıza geldiğinde, unutmadan hemen bir yere not almak sizler için İyi olacaktır.

Peki, aklınıza hiçbir fikir gelmiyorsa nasıl bir kitap yazma Fikri bulabilirsiniz? Bunun için en iyi yöntem, esinlenmek olabilir. Sevdiğiniz, insanlar tarafından da sevilen filmleri dizileri ya da diğer kitapları aklınıza bir getirin. Bu kitaplar hakkında biraz düşünerek, Siz de bunlara benzer kitaplar yazabilirsiniz. Tabii ki burada bahsetmek istediğim şey, bu kitapları kopyalamak, ya da yan versiyonu yaratmak değil. Bu kitaplardan esinlenerek bunlara benzer kitaplar yazmak.

İPUCU: Kitap Yazarken, Konu Bulma Aşamasında, Google Play Kitaplar, Rakuten Kobo, Amazon Kindle Gibi Platformların Çok Satanlar Listesini İnceleyebilirsiniz.

Yani, burada bir kopyalama durumu söz konusu değil. Sadece diğer kitaplardan ve dizilerden esinleneceksiniz. Böylelikle Siz de çok zorlanmadan kitap fikirleri bulabilirsiniz. Ayrıca, kitabınızı Esinlenerek yazacağınız filmin, kitabın ya da dizinin diğer insanlar tarafından da sevilip sevilmediğine bir bakmanız gerekiyor. Sadece sizin sevdiğiniz Ama genel olarak, halkın sevmediği bir filmden esinlenerek bir kitap yazarsanız, kitabınızı da genel olarak halk sevmeyebilir. Sonuç olarak da yazmış olduğunuz kitabınız, güzel satış rakamlarına ulaşamayabilir. Bu yüzden Esinleneceğiniz materyalin, büyük bir kitle tarafından sevilmesine dikkat edin.

Kitap Yazmak İçin Karakter Belirleme

Eğer, Kurgusal yani Roman tarzında bir kitap yazıyorsanız, kitabınızda karakterlerin olması gerekiyor. Bu karakterleri kurgularken de zorlanabilirsiniz. Bu aşamada, yeni filmlerden, kitaplardan ya da dizilerden ilham alabilir ve orada zaten bulunan insanlar tarafından Sevilmiş olan karakterlerden esinlenerek, Sizde bir karakter üretebilirsiniz. Karakterinizi üretirken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var.

Bunların başında ise, karakterin tutarlılığı gelecektir. Üretmiş olduğumuz karakterin Kitabın her bölümünde farklı bir karaktermiş gibi kaleme alırsanız, bu insanların kafasını karıştırabilir. Bu yüzden Kitabınızı yazmadan önce, kitap da kullanacağınız karakterleri belirleyin ve bunların kişilik özelliklerini not alın. Kitabınızı yazarken de, bu kişilik özelliklerinin dışına çıkmamaya çalışın.

Aksi takdirde, kitap yazma aşamasında karakterleri olduğundan çok daha farklı kaleme alınırsanız, bu okuyucular için hiç hoş olmayacaktır ve kitabınız profesyonel görünmeyecektir. Yani, kitabınızda belirleyeceğiniz bir karakter, kitabın başında da sonunda da aynı karakter olduğu hissini yaratsın.

Ayrıca, E Kitap Yayınlama Hakkında Merak Edilenler Adlı Yazımızı’da Okuyabilirsiniz.

Hedef kitle analizi

Özellikle kurgusal bir kitap yazıyorsanız, Hedef kitlenizi de çok iyi tanımalı ve onların seveceği bir konu geliştirmelisiniz. Bu Ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişebilecek olan bir durum. Bir bölgedeki İnsanlar, bir konudan hoşlanırken, diğer bölgedeki insanlar O konudan hoşlanmayabilir. Bu yüzden, siz kitabınızı okuma potansiyeli olan Hedef kitlenizi, önceden araştırmalı, neleri sevip neleri sevemeyeceğini analiz etmeli, ve bunların neticesinde bir kurgu ortaya çıkartmalısınız.

Kitap Yazma Aşamalarında İnsanların Fikirlerini Alın

kitabınızdaki her bölümü yazdığınızda, Çevrenizde, sizin kitabınızı satın alma potansiyeli olabilecek bir insanı gözünüze kestirin. Ve kitabınızın o bölümünü, ona okutun. Sevdiğini mi, sevmediğini mi, sevmediyse nereleri sevmediğini bu insandan öğrenebilir. Ve kitabınızı bu şekilde revize ederek en iyi haline getirebilirsiniz. Tabii ki, Burada da sadece tek bir insanın düşüncelerine kapılarak kitabınızı bozmamalısınız. Bir insanın sevdiğini, diğer insan sevmeyebilir, ama siz çoğunluk kitlenin sevebileceği bir kitap üretmelisiniz.

Bu yüzden kitabınızı yazarken, olabildiğince fazla geri dönüş almaya özen gösterin. Eğer, kitabınızı okuyup seven insanların sayısı fazlaysa, kitabınızı satmaya başladığınızda da kitabınızı seven kişiler, bir o kadar fazla olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir