İyi Satan Kitaplar Yazmanın Püf Noktaları

İyi satan kitap yazmanın kuralları nelerdir? Bu sorunun cevabını öğrenmiş yazarlar, yazdıkları kitaplarını on binlerce hatta yüz binlerce kişiye ulaştırabiliyor ve bunun karşılığında da hatırı sayılır paralar kazanabiliyorlar? Peki, nasıl iyi satan bir kitap yazabilirsiniz, gelin hep beraber bu sorunun cevabını yanıtlamaya çalışalım, ama bundan önce nasıl bir e-kitap yazacağınızı ve yayınlayacağınızı öğrenmek isterseniz, E kitap yayınlamak istiyorum diyenlere dev rehber adlı yazımızı okuyarak giriş düzeyinde bir bilgi edinebilirsiniz.

İyi satan bir Kitap İçin > İçerik kalitesi

Kaliteli bir kitap yazmak, her şeyden önce en dikkat etmeniz gereken unsurdur. Siz bir kitap yazıyorsunuz ve insanlar sizin yazdığınız kitabı okuyabilmek için; çok değerli paralarını ve zor şartlarda kazandıkları paralarını veriyorlar. Eğer kitabınızı okumak için verdikleri zamanın ve paranın karşılığını alamaz, kitaptan beklentilerini karşılayamazsanız; bu size olumsuz yorum ve kişisel marka düşüşü olarak geri dönecektir. Okuyucularınız yeni yazdığınız kitapları almayacak ve çevrelerine önermeyecektir ve sizde para kazanamayacaksınızdır. Böyle bir durumun olmaması için okuyucularınıza sunduğunuz içeriklerinizin kalitesi, okuyucuların beklentilerini karşılamalıdır. Okuyucularınızın kitaplarınızı beğenmesi için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Bunlar şöyle;

Konu Seçimi

Hiçbir şey bilmediğiniz bir konu hakkında kitap yazmaya çalışmanız, okuyuculara bir değer katmayacağı için sizin de cebinizi doldurmayacaktır. Evet, çok satacağını düşündüğünüz bir konu hakkında hiçbir bilgi birikiminiz olmadan da kitaplar yazabilirsiniz ama sıkı bir araştırma yapmak şartı ile, bu açıdan şanslısınız. Bulunduğumuz çağda bilgiye ulaşmak hiçte zor değil, Google yardımı ile bunu kolaylıkla yapabilir ve yeterli bilgiye ulaştığınızı düşündüğünüzde, kitabınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Aklınızda şöyle bir soru oluşmuş olabilir, benim Google dan öğrenerek yazdığım kitaplarımı, insanlar neden para vererek satın alsın, onlar da aynı bilgiye, benim uyguladığım yöntemle ulaşamazlar mı? Cevap basit; evet, ulaşabilirler ama sizin onlarca belki de yüzlerce kaynaktan ulaştığınız bilgileri, tek bir kitap halinde temiz bir dille okumak herkesin hoşuna gidecektir, yani herhangi bir endişeniz olmasın, kitaplarınız satılacak bu hep böyle olmuştur.

Yazma biçiminiz

Yeni yazarlar, kitaplarında anlaşılması zor paragraflar kullanmayı seviyorlar. Bu paragrafları yazmanın, insanların gözünde kendilerini daha zeki göstereceklerine inanıyorlar. Bu çok yanlış bir tutum, yazdığınız içerikleri, her toplumdaki insanların anlayabileceği bir dille yazmalısınız, aksi takdirde okuyucularınız yazdıklarınızı anlamaz ise olumsuz yorumlar sizi bekliyor demektir, kimse anlamadan okuduğu bir kitabı sevmez. Kitabınızın yazımı bittikten sonra, çevrenizden birilerine, kitabınızı okutabilir ve anlamakta zorlandığı yerleri belirlemesini isteyebilirsiniz. Böylelikle bu alanları daha açık bir dille yazmak için fırsatınız olabilir. Ayrıca, kitabınızı test etmek için okuttuğunuz bireylerin sizinle aynı bilgilere sahip olmamasına dikkat edin.

Okuyucularınızla bağ kurun

Okuyucularınız sadece kitabınızın konusuyla değil, sizinle de ilgilenmek ve aynı ortak noktalara sahip olduğunuzu bilmek isteyebilirler. Okuyucularınızın bu isteğini karşılamak için, yazdığınız kitap türüne bağlı olarak; başınızdan geçen mütevazi hikayeleri anlatabilir ve okuyucularınızdan bir farkınız olmadığını onlara hissettirerek sempatik bir tavır kazanabilirsiniz.

Kitap Kapağınız her şeyiniz

Kitabınız ne kadar kaliteli olursa olsun, okuyucularınız kitap kapağınıza bakarak kitabınızı alacaklar, bu yüzden en dikkat etmeniz gereken husus bu. Doğru bir kapak tasarlamak kolay değildir, zaman ve emek gerektirir ama bunun karşılığında, ilk görüşte kitabınıza aşık olarak hemen satın almak isteyen bir kitleye sahip olursunuz. İyi bir kitap kapağını nasıl tasarlayacağınızı bilmiyorsanız, buradan bize sipariş verebilir ve profesyonel bir kapağa uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Kitap Tanıtım Yazınız

Basılı kitaplarda, kitabın arka sayfasında bulunan metin, e kitaplarda ise kitabınızın satın alma sayfasında bulunur. Her iki kitap türünde de hayati önem taşımaktadır, potansiyel okuyucularınız kitap kapağınızı beğendikten sonra, kitabınızın tanıtım yazısını okuyacaktır. Eğer bu aşamada okuyucularınızı etkileyemezseniz, kitabınızı satma hayalinizi de unutabilirsiniz. Peki, doğru bir tanıtım yazısı nasıl olmalı diye soracak olursanız; ilk önce burada kitabınızın içeriğini okuyucuları sıkmadan çok hafif bir dille aktarmalısınız. Ayrıca, bu metin merak da uyandırmalı, potansiyel okuyucularınız tanıtım yazınızı okuduktan sonra kafalarındaki merakı giderebilmek adına kitabınızı satın almalılar. Bu metni yazarken, diğer başarılı olmuş kitapların tanıtım yazılarını inceleyebilir ve nasıl bir metin yazmanız gerektiğini görebilirsiniz. Bir diğer husus da e kitaplarınız için yazacağınız, tanıtım yazınızın SEO uyumlu olması, gerçi buna tam olarak SEO diyebilir miyiz, emin değilim ama e kitaplarımızı yayınladığımız platformların, arama sonuçlarını listelemek için dikkat ettiği bazı kriterler mevcut. Bu kriterleri, kusursuzca kullanarak kitaplarımızın, satış sayfasına daha fazla trafik çekebiliriz. Bu metotların hepsini, online Udemy eğitimimizde anlattık, dilerseniz e kitap ticareti eğitimimize katılarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kitap Pazarlama

Kitabınızı yazdınız, yayınladınız her şey tamam. Peki, potansiyel okuyucularınıza kitabınızı nasıl duyuracaksınız. Sadece site içinden gelen trafik ile kitaplarımızın satış rakamları bizi tatmin etmeyebilir, (her şeyi kusursuzca yaparsanız hiçbir pazarlama yapmadan da güzel paralar kazanabilirsiniz) bu sebepten ötürü pazarlama yaparak, potansiyel okuyucularınıza kitaplarınızı tanıtmanız gerekebilir, yakın zamanda çıkartmayı hedeflediğim E Kitap Pazarlama eğitimi size bu aşamada çok yardımcı olacaktır, dilerseniz sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilir ve eğitimimiz çıktığında ilk siz haberdar olabilirsiniz. Ayrıca buradan, e kitap pazarlaması hakkında yazdığım makaleye ulaşabilir, kitap satışlarınızı arttıracak bazı metotları öğrenebilirsiniz.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, bana sormak istediğiniz sorularınız olursa yorumlar kısmın benimle iletişime geçebilirsiniz. E kitaplarınızın kazançlarını etkileyen unsurları anlattığım makalemi de kesinlikle okumayı unutmayınız. Hepinize bol kazançlar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir