Freelancer Yazarlara Nasıl Kitap Yazdırılır

Kitap yazmak istiyor, ama yazarlık yeteneğiniz olmadığı için yazamıyor musunuz? O halde, freelancer yazarlara kitap yazdırarak bu işe adım atabilirsiniz. Peki, bu nasıl olacak? Bir freelancer’a nasıl kitap yazdırabilirsiniz? Gelin bu sorunun cevabını madde madde anlatmaya çalışalım.

İlk Adım; Kitap İçin Planlama Yapın!

Kitapta ne yazılacağını tamamen freelancer’a bırakırsanız, siparişini teslim aldıktan sonra hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu yüzden, kitabınızda neler olacağını tüm detayları ile çıkarmalısınız.

Bu aşamada, kullanabileceğiniz birçok bilgisayar programı mevcut, aşağıda bu yazılımlardan bazılarının indirme linklerini verdik. Dilerseniz planlama yapmak için, bu programlardan birini kullanabilir ya da geleneksel usul ile kağıt ve kalem alarak planlama yapabilirsiniz. Burada tercih tamamen size ait, hangi yöntem size daha uygunsa onu seçebilirsiniz.

Şimdi gerekli yazılımları da temin ettiğimize göre, planlama aşamasına geçebiliriz. İlk olarak, konu başlıklarını tek tek çıkartarak başlayabilirsiniz, bütün bölümlerin başlığını taslak olarak çıkarttıktan sonra, daha da detaya inmeniz gerekecektir. Hangi bölümde ne anlatılacak, özellikle değinilmesi gereken yerler varsa, bunları da not etmelisiniz. Son olarak da, çıkardığınız bölümlerin ortalama kaç kelime olması gerektiğini belirlemelisiniz. Eğer bu işlemi atlarsanız, yazarınız uzun olması gereken bölümleri kısa, kısa tutulması gereken bölümleri ise uzun uzun yazabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, bölümlere ortalama bir kelime sayısı biçmenizde fayda var. Tabi, bu aşamada çok da katı olmayın, eğer bir gereğinden fazla kelime sayısı verirseniz, yazarınız bu sınırı tamamlayabilmek adına konuyu uzattıkça uzatacaktır ve bu durum okuyucularınızın kitabınızdan kolaylıkla sıkılmasına sebep olabilir.

İkinci Adım; Freelancer Yazarınızı bulun

Artık kitabımızı kaba taslak bir şekilde hazırladık diyebiliriz, şimdi ise sizin kafanızda kurguladığınız bu içerikleri, profesyonel bir dille metine dökecek bir kişiye ihtiyacınız var. Peki, aklınızdakileri metine dökecek olan, Freelancer yazarınızı nasıl bulabilirsiniz. Bunun için aşağıda bazı platformlara yer vereceğim, kendinize uygun olanı seçerek yazarınızı aramaya başlayabilirsiniz.

Sadeceon ve Bionluk

Bu iki platform, Türkiye’de oldukça popüler. Neredeyse her alanda, freelancer olarak çalışan yazarları bulabiliyor ve onlarla güvenli olarak çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Bu platformda, kendinize uygun olan yazarı da kolaylıkla bulabilirsiniz. Yazarlar genelde, ilanlarını internet sitesi sahiplerini hedefleyerek açıyorlar. Yani, kitap yazdıklarını iddia ederek değil, blog yazdıklarını iddia ederek ilanlar oluşturuyorlar. Bu durum sizi yanıltmasın, eğer yazarlara mesaj yoluyla ulaşarak sizin için bir kitap yazıp yazamayacaklarını sorarsanız, eminim birçoğu bunu kabul edecektir. Lakin, gerçekten ortaya güzel bir kitap çıkartmak istiyorsanız, en ucuz yazarla ya da karşınıza ilk çıkan yazarla çalışmamalısınız. Bu yazarın gerçekten bir kitap yazabileceğine, emin olduktan siparişinizi vermelisiniz. Bunu anlamanın da birkaç yolu var, öncelikle yazar hakkında daha önceden yapılmış olan yorumlara göz atarak başlayın. Daha sonra, işinizi garantiye almak için, daha önce yazmış olduğu birkaç metni size göndermesini isteyin. Yazarın etkili bir yazış sitili varsa, gönül rahatlığı ile siparişinizi verebilir ve kitabınızı yazdırmaya başlayabilirsiniz.

Wmaraci

Burası aslında bir Freelancer platformundan çok, bir webmaster portalı. Lakin, yazarlar da burada aktif bir şekilde bulunuyor. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey güvenlik. Yukarıda sizlere bahsettiğim platformlarda, şirket sizin güvenliğinizi sağlıyordu. Yani, yazara ödeme yaptıktan sonra, dolandırılma gibi bir imkanınız yoktu. Wmaraci üzerinden bulacağınız yazarlar ile aranızda hiç kimse olmadan, bireysel olarak çalışacaksınız. Yani, yazara ödemeyi yaptıktan sonra, kitabınızı hiçbir zaman alamama gibi bir ihtimaliniz de var. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, kime sipariş verdiğinize olabildiğince dikkat etmeye çalışın.

Şunu belirtemem lazım; burada yazarlarla anlaşırken, arada sipariş fiyatı üzerinden komisyon alan her hangi firma olmadığı için, çok daha uygun fiyatla yazar bulabilirsiniz.

Son Adım; Özgünlük kontrolü

Kitabınızı Yazdırdınız, ama yazarınızın size bir kitap mı yazdığını yoksa, internette bulduğu metinleri kopyala-yapıştır yaparak bir içerik mi ürettiğini bilmiyoruz. Eğer kitabınız tamamen kopya içeriklerden oluşuyorsa sizin başınıza, ilerleyen zamanlarda hukuksal bir sorun açabilir. Bu yüzden bir özgünlük kontrolü yapmanız gerekiyor. Bunun içinde smallseotools gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Artık her şey tamam, kitabınız hazır. Sıra geldi kitabınızı yayınlamaya, eğer nasıl kitap yayınlayabileceğinizi bilmiyorsanız, online udemy eğitimimize katılabir ya da ilk adım olarak E Kitap Yayınlamak İstiyorum Diyenlere Dev Rehber Adlı yazımızı okuyabilirsiniz. E kitap yayınlayınca, hangi avantajları elde edeceğinizi bilmiyorsanız, E Kitap yayınlamak Size Ne Kazandıracak Adlı Yazımı da Okuyabilirsiniz. Hepinize iyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir