Wattpad Kullanarak Lead Magnet Pazarlaması

Bu yazımızda sizlere, ücretli platformlarda satmış olduğunuz kitaplarınızın satışını, lead magnet metodu ile Wattpad’i kullanarak nasıl arttırabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Lead Magnet Nedir?

Aslında, wattpad’i kullanarak yaptığımız iş tam olarak bu, lead magnet. Peki, nedir bu lead magnet? Kısaca, potansiyel bir müşteriye ürün satabilmek adına, ücretsiz ve değerli bir şeyler vermek, daha sonrada amacınıza göre size para ödeyerek bir şeyler almasını sağlamak, ya da devamlı okuyucunuz haline getirmek. Bu yöntemi genelde blog sahipleri, e-mail listesi toplamak için kullanıyorlar. Girdiğiniz blog’un konusuna göre, bir pdf hazırlıyorlar ve e mail adresinizi, ilgili alana girdikten sonra, bu pdf dosyasını mail adresinize gönderiyorlar. Siz, ilgi alanınıza dair olan bu pdf dosyasına ulaşıyorsunuz, onlarda sizin e-mail adresinize ulaşıyor ve artık size reklam mailleri göndermeye başlıyorlar.

Adespresso Tarafından Yapılan Bir Lead Magnet Örneği
Adespresso Tarafından Yapılan Bir Lead Magnet Örneği

Bizde bu yöntemi biraz değiştirerek, kendimize uyarlayacağız ve kitap satışlarımızı arttırmaya çalışacağız, ücretli olarak yazmış olduğumuz kitaplarımızın, daha kısa, daha az bilgi içeren yan versiyonlarını oluşturacak ve bu oluşturduğumuz kitabı wattpad’de yayınlayacağız. Kitabımızın sonunda ise okuyucularımıza, yazmış olduğunuz alanda daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorlarsa, ücretli kitabınızı satın alabileceklerini söyleyecek ve ücretli e kitabınızın satın alma linkini onlara vereceksiniz. İşlem bu kadar, artık hem ücretsiz, hem de zahmetsiz bir şekilde, ücretli kitabımıza trafik çekebiliriz.

Ücretsiz Ürünleriniz Nasıl Olmalı

Peki, ücretli kitabınızın satışlarını arttırmak için, üreteceğiniz bu e kitaplar, nasıl olmalı? Öncelikle bu yazmış olduğunuz kitaba göre çok farklılık gösterecektir. Eğer kurgusal bir e kitap yazmışsanız, üretebileceğiniz yan ürünlerin sayısı sınırlı olacaktır. Belki kitabınızı bir kısmını, en heyecanlı yerde bitecek şekilde Wattpad’de yayınlayabilir ve daha fazla okumaları için ücretli kitap linkinizi, kitap sonuna koyabilirsiniz, ama baştan uyarmalıyım bu şekilde yaparsanız, kitap satışlarınızı arttırabileceğimiz gibi, sizi fırsatçı olarak gören bir kitle de yaratmış olabilirsiniz. Eğer kitabınız kurgu dışı, belli bir uzmanlık alanına dair yazılmışsa işiniz çok daha kolay olacaktır, örnek olarak ücretli olarak sattığınız bir yemek tarifleri kitabı yazdığınızı farz edelim. Kitabınızda, çorba tariflerini, ara sıcakları, ana yemekleri vs. anlattınız, bu kitabınızın sadece çorba tarifleri bölümünü alarak, wattpad de yayınlayabilir ve kitap sonunda, olabildiğince az reklam kokacak şekilde, ücretli kitabınızı tanıtabilirsiniz.

Bu şekilde yaparsanız, kitabınızın ücretsiz versiyonunu okuyan insanlara bir fayda sunmuş olursunuz, böylelikle onların gözünde fırsatçı olarak görünme ihtimaliniz azalır ve hem imajınızı korur hem de satışlarınızı arttırırsınız. Bu yazımız sizlere anlatacaklarımız bu kadardı, wattpad ücretsiz olarak yayınladığınız e kitaplarınızı daha çok kişiye ulaştırmak isterseniz, Wattpad’de daha çok okunma yolları adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir