Wattpad de Daha Çok Okunma Yolları | İpuçları

Wattpad’de başarılı olmak isteyenlerin ilk merak ettiği şey; Wattpad’de okuyucu nasıl arttırılır oluyor. Peki, gerçekten çok okunmak için yapabileceğiniz şeyler neler? Bu yazımızda tam da bundan bahsedeceğiz. Şimdi wattpad’de okunma arttırmak için kullanabileceğiniz ipuçlarına geçelim.

Kitabınızın konusunu dikkatli seçin.

Wattpad okuyucuları genelde genç bir kitleden oluşuyor. Wattpad’de başarılı olmak istiyorsanız, Kitabınızı yazarken bu genç kitlenin ilgisini çekebilecek kitaplar üretmelisiniz. Wattpad’de en çok okunan kitaplar genelde, romantik, gençlik tarzın da içerikler oluyor. Bilimsel araştırmaların yer aldığı, çok teknik bir kitabı, Wattpad’de yayınlarsanız çok büyük bir kitleye ulaşma ihtimaliniz çok düşük olacaktır.

Kitap başlığı ve kitap kapağına önem gösterin

Wattpad’de yayınlayacağınız kitabınızda, kitap başlığını ve kitap kapağını akıllıca oluşturmalısınız. Kitap başlığınız içinde ne kadar anahtar kelime barındırırsa, wattpad içindeki, okuyucuların yapacağı aramalarda kitabınız o kadar çok görünecektir. Bu yüzden, okuyucuların arama çubuğuna neler yazabileceği konusuna biraz kafa yormalısınız. Tabi, kitap başlığınızda daha çok anahtar kelime kullanabilmek adına, uzun başlıklar kullanmamalısınız, kitap başlığınız 1-3 kelime arası olmalı. Eğer daha uzun başlıklar kullanırsanız, okuyucunuz olabilecek insanların gözüne hoş gelmeyecek ve kitabınızı sık sık görseler dahi okumayacaklardır. Kitap başlığınıza karar vermek de zorlanıyorsanız buradaki araçtan anahtar kelime araştırması yapabilir ve kafanızda bir şeyler oluşturabilirsiniz.

Diğer Wattpad yazarları ile iletişime geçin

Wattpad de kitap yayınlamış diğer yazarların kitaplarına, olumlu ya da aşırıya kaçmadan nazik bir dille eleştirel yorumlar yapmanız, platform içinde görünürlüğünüzü arttıracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey, sadece yorum yapmak için yorum yapmamak. Okumadığınız içeriklere kesinlikle yorum yapmayın, sadece okuduğunuz kitapların olumlu ve olumsuz yönlerini belirtiniz. Eğer bir süre bu yöntemi uygularsanız, yorumlarınızın sağlayacağı etkileşimden dolayı, kendi kitabınızın okunma sayısı da artacaktır.

Wattpad i düzenli kullanın

Wattpad algoritması gereği, platformda aktif olan yazarları daha çok seviyor. Bu yüzden sizde sürekli olarak wattpad de aktif olmaya özen gösterin. Wattpad in de önerdiği gibi, haftada 2-3 bölüm yayınlamanız, algoritmanın hoşuna gidecektir ve yazdığınız kitaplar daha da ön plana çıkacak ve bunun sonucu olarak da, okuyucu kitleniz artacaktır. Kitabınızı hiç yayınlamadan bilgisayarınızda yazıp bitirmiş olsanız dahi, Wattpad’de tek seferde tüm kitabınızı yayınlamak büyük bir hata olacaktır. Bunun yerine kitabınızı 500-2000 kelime arası parçalara bölün ve her hafta 2-3 bölüm yayınlayın.

Okuyucularınızla iletişime geçin

Hikayenizi okuyan ve yorum yapan okuyucular ile iletişime geçin. Kitabınıza olumlu ya da olumsuz yorum yapan insanlara tek tek özelleştirilmiş cevaplar vermeniz, okuyucularınızın çok hoşuna gidecek ve onların güzünde sempati kazanacaksınızdır. Böylelikle ilerleyen zamanlarda, başka kitaplarınızı ya da Wattpad’de yazdığınız kitabınızın devamını ücretli olarak yayınlamaya karar verdiğiniz zaman, ilk olarak onlar kitabınızı satın alacaklardır, bu sebepten dolayı okuyucularınızla iyi geçinmeye çalışın.

Ayrıca, ücretli olarak, hem basılı, hem de e kitap olarak hiçbir ücret ödemeden nasıl kitap satacağınızı bilmiyorsanız, Online udemy eğitimimize katılabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Okuyucularınızdan yardım isteyin

Bu kulağa çok hoş gelmeyebilir ama, muazzam bir pazarlama yapmanızı sağlayacaktır. Kitabınızın sonunda okuyucularınızdan, kitabı sosyal medya hesaplarında paylaşarak size yardım etmelerini isteyin. Eğer okuyucularınız kitabınızı sevmişse ve onların gözünde bir sempati kazanabilmişseniz, bunu seve seve yapacaklardır. Böylelikle takipçilerinizin takipçileri de sizden haberdar olacak ve çok büyük bir kitleye ulaşmış olacaksınız.

Wattpad Kitaplarınızı sosyal medya ile pazarlayın

Kişisel sosyal medya hesaplarınızı kullanarak, çok bir okuyucu kitlesine ulaşabilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz birkaç metot var;

Kitabınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın

İlk yapmanız gereken, yazmış olduğunuz içerikleri kişisel sosyal medya hesabınızdan paylaşarak, iş ya da okul arkadaşlarınızla paylaşmak olmalı. Sizi daha önceden tanıyan insanlar, kitabınızı okumaya daha kolay ikna olacaktır.

Diğer Hesaplarla etkileşime girme

Wattpad le ilgili gönderi paylaşan ya da sizin yazmış olduğunuz kitapla ilgili gönderiler paylaşan hesapların, gönderilerine yorum yaparak, o sayfayı takip eden kullanıcıları okuyucunuz yapabilirsiniz. burada dikkat etmeniz gereken şey, yorumlarınızı yazarken spama kaçmamak yani, yorumlarınız bir bot tarafından yazılmış gibi görünmesin. Mümkünse insanlarla ikili iletişime girin ve olabildiğince nazik olmaya çalışın. Wattpad’de çok okunmak için kullanabileceğiniz ipuçlarını sizlere anlatmaya çalıştım. Unutmayın, sizi bir anda popüler yapacak bir sır ya da hile maalesef bulunmuyor, ne kadar emek gösterirseniz, o kadar çok okunmaya başlayacaksınız. Ayrıca, ücretli kitap yazan biriyseniz ve wattpad’i sadece pazarlama amaçlı kullanacaksınız Wattpad kullanarak lead magnet pazarlaması adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyorum. Hepinize bol şanslar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir