Facebook Ve İnstagram İle Kitap Pazarlama

E Kitaplarınızı ya da basılı kitaplarınızı pazarlamak istiyor ama nerden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte o zaman doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere, Facebook ve İnstagram kullanarak kitaplarınızı nasıl pazarlayabileceğinizi anlatacağız. Böylelikle sizde, hem kendi kişisel markanızı büyütebilecek hem de kitap satışlarınızı arttırabilecekisiz.

Yazarlar İçin Facebook

Facebook her ne kadar Türkiye’de genç kitlesini kaybetmiş olsa da, halen kitap satışlarınızı arttırmak için kullanabileceğiniz bir platform. ‘Zaten artık kimse kullanmıyor’ diyerek, Facebook a önem vermezseniz, Amerikalıların da deyişiyle masada para bırakmış olabilirsiniz. Bu yüzden, pazarlama çabamızın bir kısmını da Facebook’a yöneltmeli ve burada da aktif olmalıyız. Peki, Facebook’u nasıl daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz? Gelin satışlarınızı arttırmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedelim.

Kişisel Sayfanızı Oluşturun

Kişisel profilinizi aktif olarak kullanıyorsanız, bir Facebook sayfası oluşturmayı gereksiz görebilirsiniz ama bu kesinlikle yanlış! Yazmış olduğunuz bir kitabı ya da kitabınızın konusu ile ilgili içerikleri, kişisel sosyal medya hesabınızdan çok fazla paylaşırsanız, arkadaşlarınız bundan sıkılabilir ve sizi arkadaşlıktan çıkarma yoluna gidebilir. Lakin, eğer bir sayfa oluşturmuşsanız, sayfanızı beğenen kullanıcılar, zaten sizin kitabınızı ya da kitabınızla ilgili içerikleri görmek için sayfanızı beğenmiştir. Bu yüzden, kişisel hesabınızdaki kullanıcılara oranlara çok daha anlayışlı olacak, ve sürekli gördükleri pazarlama gönderileri daha az olumsuz tepki göstereceklerdir.

Facebook Reklamları!!!

Başlığa 3 adet ünlem işareti atmamın bir sebebi var. Basılı bir kitabınız da olsa Bir E kitabınızda olsa, kar marjınız çok yüksek olmayacaktır. Yani, Facebook reklamlarını bilinçli olarak kullanamazsanız, size kardan çok zarar ettirebilir. Bu yüzden, Facebook’da reklam verecekseniz, Facebook ADS algoritmasını öğrendiğinizden emin olun. Facebook reklam paneline girip, birkaç deneme ile bu işin çok kolay olduğuna karar vermemelisiniz. Zira, bu yanlış düşünceye kapılırsanız, birkaç basit adımda Facebook reklamlarınızı oluşturabilirsiniz, ama verdiğiniz bu reklamlardan kar etme ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Bu yüzden, Facebook reklamlarını iyice öğrenmeli ya da bu hizmeti veren firmalardan hizmet alarak, reklamlarınızı optimize etmelisiniz. Eğer bir firmaya tonlarca para dökmek yerine, kendi reklamlarınızı kendiniz yönetmek isterseniz, bu alanda üretilen eğitim videolarını Udemy ya da YouTube platformları aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Facebook Grupları

Facebook gruplarını iki şekilde kullanacağız, ilki kendi gruplarımızı açarak, ikincisi ise başka gruplarda kitaplarımızı tanıtarak. Hadi başlayalım.

Kendi Facebook Grubunuzu Oluşturun

Eğer kişisel bir markanız varsa, bu sizin için zor olmayacaktır. Grubunuza kolaylıkla bir sürü insan çekebilir ve kitabınızın satın alma bağlantısını, grubunuzun en üstüne sabitleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Lakin, eğer henüz yazar olarak kendinizi markalayamamışsanız, kendi grubunuza insanları çekmek zor olabilir. Bu yüzden, daha geniş bir alanda, kendinizi arka planda tutarak bir grup oluşturmalısınız. Yani, kendi adınızla ya da kitabınızın başlığı ile bir grup oluşturmak yerine, yazdığınız alanla ilgili bir grup oluşturmalısınız. Daha detaylı açıklamak gerekirse; bir egzersiz kitabı yazdığınızı farz edelim. Bu aşamada sektörde henüz tanınmıyorsanız, kendinizle ilgili değil, sektörle ilgili bir grup oluşturun ve sporcuları gruba çekerek, paylaşım yapmalarını sağlayın. Bir süre bu yöntemle, kitleyi büyüttükten sonra, artık kitabınızı sayfa başına sabitleyebilir ve kitap satışlarının keyfini sürebilirsiniz.

Başka Facebook Gruplarında Kitabınızı Tanıtın

Bu yöntem, kendi grubunuzu oluşturmaya göre çok daha az zahmetli ama aynı zamanda daha da az etkili. Peki, kitaplarımızı nasıl tanıtacağız? Öncelikle yine az önce olduğu gibi bir egzersiz kitabı yazdığınızı farz edelim. İlk olarak, üye sayısı çok olan gruplara katılın. Daha sonra, kitabınızı tanıtmadan önce, grup yöneticilerinden izin almanız gerekmekte. Gruplara bir anda dalıp, reklam yapmaya başlarsanız, grup yöneticileri büyük bir ihtimalle sizi gruptan atacaktır. Bu yüzden ilk önce onlardan izin alın, daha sonra çok da reklam vari olmayan bir dille kitabınızı ya da kitaplarınızı tanıtan, gönderiler paylaşabilirsiniz. Burada gönderiyi paylaşırken kullandığınız dil çok önemli, insanları olabildiğince az rahatsız etmelisiniz. Gruptakiler, bunun bilerek yapılmış bir reklam olduğunu anlasalar dahi, yine de rahatsız olmamalı, hatta ilgilerini çekmeli.

Zaten bir yazar olduğunuz için, bu metinleri hazırlama aşamasında zorlanmayacaksınızdır.

Yazarlar İçin İnstagram

İnstagram bizim ülkemizde, Facebook’a oranla çok daha fazla kullanıcıya sahip. Facebook’uda ihmal etmemelisiniz ama enerjinizin büyük çoğunluğunu instagram’dan yana kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Peki, İnstagram’da nasıl daha etkili olarak, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Gelin birazda buradan bahsedelim.

Hastag Kullanımına Özen Gösterin

Hastag kullanarak birçok yeni insana erişebileceğiniz gibi, hiçbir insana da erişemeyebilirsiniz. Alt alta birçok farklı farklı hastag eklemek size çok da bir fayda sağlamayacaktır. Öncelikle hangi hastagleri kullanmalısınız bundan bahsedelim. İlk olarak her resminize #foto #insta gibi, artık çok fazla kullanılmaya başlayan etiketleri eklemekten vaz geçmelisiniz. Bu tagler, hem yerliler hem de yabancılar tarafından çok kullanıldığı için, sizin bu tagle paylaşacağınız bir gönderi, dakikalar içinde kaybolacaktır. Çünkü, bir sürü insan sizden hemen sonra aynı etiketle resim paylaşmış olacak. Ayrıca, bu tagler, belli bir hedef kitleye yönelik de değil. Yani, Türkçe bir egzersiz kitabı yazdınız, kitabınızı tanıtırken bu tagleri kullanırsanız, belki biraz beğeni alabilirsiniz ama gönderiyi görenlerin kitabınızı alması çok düşük bir ihtimal olacaktır. Bir çok farklı ülkeden, bir çok farklı demografik özellikten insanın bulunduğu bu tagler size bir fayda sağlamaz.

Bunun yerine, sadece kitabınızın dilinde ve kitabınızla alakalı taglar kullanmalısınız. Birde, zaten sizi önceden takip eden insanları da sıkmamak için, kullandığınız tagleri alt alta sıralamadan, yazdığınız açıklamaya yedirmeniz daha iyi olabilir. Örnek Olarak;

‘Yeni Kitabım #Ustadan #Tarifler Sizlerle, Dilerseniz Kitabımı Hemen #D&R dan alabilirsiniz. Hepinize İyi #Okumalar.’

Hediyeler Verin

Kitaplar çıkarttınız, belki de ciddi paralar kazanmaya başladınız. Artık biraz paylaşmanın vakti gelmiş olabilir. Eğer birden fazla kitabınız varsa, tüm kitaplarınızdan 1-2 şer adet vererek bir çekiliş yapabilirsiniz. İnsanlara da çekilişi katılma şartı olarak, arkadaşlarını etiketlemeleri gerektiği gibi kurallar eklerseniz, farklı insanlara da ulaşma imkanınız olur. Yalnız, burada insanları maymun etmemeye çalışın, yani çekilişe katılmak için 20 arkadaşınızı etiketleyin gibi kurallar koymayın, olabildiğince basit tutmaya çalışın ki, takipçileriniz sizi bir fırsatçı olarak görmesin.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, umarım sosyal medya kanallarını etkin bir şekilde kullanabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca, kitaplarınızı tanıtırken mükemmel bir yöntem olan, Lead Magnet metodunu öğrenmek istersiniz Wattpad Kullanarak Lead Magnet Pazarlaması adlı yazımı okuyabilirsiniz. Hepinize bol satışlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir