E Kitap Kazançlarını Arttırma | E Kitap Pazarlama

E kitap kazançlarını arttırmak, bütün kitap yayıncılarının istediği bir şey. Kitaplarımızı yayınladığımız platformlardan, doğal bir trafik ile kitap satışlarımızı gerçekleştirsek de, biraz pazarlama bilgisi ile kazandığımız paraları kat ve kat arttırmak mümkün. Peki, hangi yöntemlerle e kitap pazarlama yapılabilir? Gelin yazımızda daha detaylı bir şekilde, birkaç yöntemden bahsedelim ama öncelikle, e kitaplar hakkında hiçbir bilgi birikiminiz yoksa, ‘E Kitap Yayınlamak İstiyorum Diyenlere Dev Rehber’ adlı yazımızı okuyarak giriş düzeyinde bilgi edinebilirsiniz.

Affiliate Marketing kodumuzu alalım

Affiliate Marketing in ne olduğunu bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. Bazı e ticaret siteleri, kendi ürünlerini satan, satıcılara satışı gerçekleşen her bir üründen belli bir miktar komisyon veriyor. Sistemin nasıl işlediğini daha detaylı incelemek gerekirse; sizin makyaj ve güzellik üzerine içerikler ürettiğiniz bir blogunuz ya da takipçi sayısı fazla olan bir İnstagram hesabınız var diyelim ve takipçi kitlenizi kullanarak, belli bir miktar gelir elde etmek istiyorsunuz. Firmalarda aynı şekilde bu kitleyi kullanarak satışlarını arttırmak istiyor, yani bir kazan kazan durumu söz konusu.

İlk yapmanız gereken, kendi içeriklerinizle uyumlu olacak şekilde, affiliate veren firmaları bulmak. Bu firmaları bulduktan sonra, satılan ürünlerden birini seçiyorsunuz ve sadece size özel olan Affiliate linkini platform üzerinden alıyorsunuz. Daha sonra o linki takipçilerinizle buluşturmak kalıyor, bir saç bakım kremini seçtiğinizi varsayalım, bu saç bakım kremini övgülü sözcüklerle anlattığınız bir blog yazısı ya da saçlarınızın yumuşaklığını bu kreme borçlu olduğunuzu ve herkesin kullanması tavsiye ettiğiniz bir instagram hikayesi paylaşıyor ve platformdan aldığınız linki blog yazınıza ve instagram hikayenize ekliyorsunuz. Takipçileriniz bu ürünü sizden görüyor ve almak için sizin onlara verdiğiniz link ile satıcı siteye gidip siparişini veriyor. Siz de verilen her siparişten komisyon alıyorsunuz.

E kitap pazarlama için bu yöntemi nasıl kullanacağız peki, işte şöyle; kitaplarımızı yayınladığımız amazondan kendi kitabımız için bir affiliate linki oluşturacağız. Bu link ile pazarlama çalışmaları yapıp, satışlar elde ettiğimizde ise hem kitap satışımız dan gelen komisyonu hem de affiliate linkimizden gelen satış komisyonlarını alıp, kazancımızı katlamış olacağız.

Amazon da affiliate hesabının nasıl açılacağı, nasıl link oluşturabileceğimiz gibi teknik konuları yakın zamanda çıkacak olan, e kitap pazarlama eğitiminde tüm detayları ile anlatacağız. Eğitimimizin çıkış tarihlerinden haberdar olmak ve kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

YouTube ile pazarlama

E kitap pazarlama yöntemlerinden bir diğeri ve satış hacmi çok yüksek olan pazarlama yöntemi. Süreç tamamen otomatik pilot olarak işliyor. Sizin tek yapmanız gereken bir defalığına, videolar üretmek ve yayınlamak. Daha sonra bu videolar sürekli size trafik sağlamaya devam ediyor. Bu yöntem yabancı ve yerli bireyler tarafından sıkça kullanılmakta ve gerçekten işe yarıyor, metot şöyle işliyor; YouTube de az aranan arama terimlerini buluyoruz ve bu arama terimlerine uyumlu videolar hazırlıyoruz, videonun sonunda ise kendi kitaplarımız için aldığımız affiliate linkini izleyicilere veriyor ve hem masrafsız hem de etkili bir pazarlama yapmış oluyoruz.

 Örnekle açıklamak gerekirse, amazonda bir korku romanı yayınladığımızı ele alalım, bu korku romanı ile ilgili, az aranan sözcükleri kullanarak bir başlık üretiyoruz. Örnek olarak; ‘2019 da çıkan en iyi Türk korku romanı’ gibi, (amazon da şu an itibari ile Türkçe e kitaplar yayınlanmıyor, örnek vermek için Türkçe kelimeler kullanıyorum) tabi video da kullanacağınız bu başlığın benim şimdi yaptığım gibi, gelişi güzel yazılmaması lazım, çünkü çok az aranan bir cümle seçerseniz videonuz çok az görüntülenebilir, ya da çok kullanılan ‘en iyi korku romanı’ gibi bir anahtar kelime seçerseniz de, binlerce abonesi olan, yıllardır youtube için içerik üreten kişilerin videosu üst sıralarda çıkacaktır ve bu durumda sizin videonuz hiç izlenmez. (Anahtar kelime araştırırken Keyword Tool adındaki İnternet sitesinden yardım alabilirsiniz)

Bu yöntemin detaylarını da yeni çıkacak olan eğitimimizde detaylı olarak anlatacağım, eğitimde anahtar kelimeleri nasıl bulacağımızı, videonun içeriğini yapay zeka algoritmasına nasıl yazdıracağımızı ve yapay zekaya yazdırdığımız metinleri nasıl dijital olarak seslendirebileceğimizi tüm detayları ile anlatacağım, yani İngilizce videoları da İngilizce bilmeden rahatlıkla hazırlayabileceksiniz.

Influencer Marketing

Bu yöntem ücretli, ama doğru kurgulandığı zaman ödediğiniz ücretin kat ve kat fazlasını kazanabilirsiniz. Burada, instagram da takipçi kitlesi büyük olan ve sizin kitabınızın konusu ile alakalı içerik üreten sayfalarla iletişime geçiyorsunuz ve sizin kitabınızın tanıtımını ücretli olarak yapıp yapamayacaklarını soruyorsunuz. Eğer, yapmayı kabul eder ve fiyat konusunda da anlaşabilirseniz, güzel bir reklam stratejisi ile işe koyulabilirsiniz. Reklam stratejisinden kastım ise, sıradan bir post hazırlayıp, kitabı alın demek değil. Eğer bu şekilde bir yaklaşım uygularsanız, alacağınız etkileşim ve satışa dönüşüm oranı daha az olacaktır. Bunun yerine bir çekiliş düzenleyebilir ve 10 kişiye bedava kitap verebilirsiniz, çekilişe katılım şartı olarak da sizin sayfanızı takip etmelerini ve gönderi altına 3 arkadaşlarını eklemeleri gibi klişe ama etkili metotlar ile hem takipçi kitlenizi büyütebilir hem de gönderinin etkileşimini arttırarak, daha fazla bilinirlik elde edebilirsiniz. Tabi ki bu sadece bir örnek, reklam stratejinizin üzerine biraz daha kafa yorarak, eminim ki çok daha güzel fikirler bulabilirsiniz.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, E Kitap Kazançlarını Etkileyen Unsurları bir bir açıkladığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bol kazançlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir