Pasif Gelir Kaynakları ve Elde Etme Yöntemleri

Pasif gelir yaratmak şu anda birçok insan için önemli bir rol oynamaya başladı. İnsanlar artık birkaç yıl sonrasını görmeyi bırakın, birkaç ay, hatta birkaç hafta sonrasını bile göremiyor. Yani artık birçok insanın bir iş güvencesi bulunmuyor. Bu yüzden de insanlar kendini garantiye almak için, pasif gelir kaynaklarına sarılmayı tercih edebiliyorlar. Bu aslında çok doğru, pasif gelirler, siz bir kere çalışıp sistemi kurduktan sonra, size ömür boyu para getiren sistemlerdir. Bu yüzden, pasif gelir yaratmak ilerleyen zamanlarda, işten çıkma gibi olumsuz durumlarla karşılaştığınızda sizlere sürekli yardımcı olacaktır.

Pasif Gelir Nedir?

İlk olarak pasif gelirin ne olduğunu anlatarak başlamak istiyorum. Pasif gelir az önce de söylediğimiz gibi, kısaca siz bir kere çalışıp sistemi kurduktan sonra ömür boyu para kazanabileceğiniz iş modellerine verilen isimdir.

Pasif gelirin tam zıttı olan aktif gelirlerse, birçoğumuzun da sahip olduğu gibi, sadece saatinizi satmanız ya da hizmetlerinizi satmanız karşılığında tek seferliğe mahsus olarak aldığınız ücretlerdir.

Daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse, sizin bir grafik tasarımcı olduğunu farz edelim. Firmalara logo tasarımı gibi hizmetler veriyorsunuz.

Siz bu hizmetleri verdiğinizde, firma bu hizmetin karşılığında size bir kereye mahsus ödeme yapacaktır ve sizde bu ödemenin karşılığında firmanın ihtiyaçlarını karşılayacaksınız.

Bu bir aktif gelirdir yani siz çalışmadan, firma size gelip para vermeyecektir. Pasif gelir’de ise durum şöyle işliyor; yine bir grafik tasarımcı olduğunuzu farz edelim.

Bu sefer bir firmaya ya da bir kişiye grafik tasarım hizmeti vermektense, yaptığınız tasarımları internet üzerinden satışa sunuyorsunuz ve birden fazla insan bu tasarımları alıp kullanabiliyor.

Bu ise bir pasif gelirdir. Siz bir tasarımı yapıyorsunuz, bu tasarım ömür boyu satarak size para kazandırmaya devam ediyor.

Pasif gelir yaratmak birçok insan için bir hayalden öteye gidemiyor. Çünkü; insanların pasif gelir denince aklına ilk gelen şey, Kolay para kazanmak, çalışmadan para kazanmak gibi işler oluyor.

Pasif gelir kesinlikle böyle değildir. Pasif gelir elde etmek için, ilk aşamada çok fazla çalışmanız gerekiyor. Ve bu çalışmaların karşılığında ise, ömür boyu para kazanabiliyorsunuz.

Yani ortada çalışmadan Para kazanmak, kolay para kazanmak gibi bir durum söz konusu değil. Buna baştan hazırlıklı olmanız, sizin için çok iyi olacaktır.

Çünkü İlerleyen zamanlarda, bu işe Kolay para kazanmak için girerseniz büyük bir  Hüsrana uğrayacak ve maalesef hiç para kazanamayacaksınız. Bu yüzden Kendinizi çok çalışmaya şimdiden hazırlamanız gerekiyor.

Pasif Gelir Yöntemleri

Pasif gelir getiren işler, sizin becerilerinize ve yeteneklerinize göre değişiklik gösterecektir.

Şimdi sizlere pasif gelir kaynağı yaratmak için kullanabileceğiniz bazı iş modellerini tanıtmaya çalışacağım. Kendinize bu iş modellerinden uygun olanı seçebilir ve bir an önce uygulamaya başlayabilirsiniz.

E-Kitap Yazmak

Pasif Gelir önerilerinin ilk başında e kitap yazmak geliyor. Çünkü ister inanın, ister inanmayın e-kitaplar İnsanlara çok mükemmel bir kazanç sağlayabiliyor.

Siz bir kere kitap yazıyorsunuz ve bu kitap ömür boyu, siz uyurken bile satarak size para kazandırmaya devam ediyor. Lakin, yanlış anlaşılmasın.

E kitap yazarak para kazanmak istiyorsanız, bu sizin için kolay olmayacaktır. Çünkü, öncelikle insanlara değer katan, hoşlarına giden, muazzam bir içerik ortaya çıkartmanız lazım. Sadece para kazanmak için, yazacağınız, değer taşımayan bir e-kitap yazarsanız, bu size maalesef para kazandırmayacaktır.

Baştan gözünüzü korkutmak istemem. E-Kitap Yazmak sandığınız kadar zor olmayabilir. Sadece, belli bir uzmanlık alanınız varsa, bunları herkesin anlayabileceği bir şekilde kaleme dökmeniz ve yayınlamanız gerekiyor. Tek yapmanız gereken bu.

Daha sonra ömür boyu bu iş üzerinden güzel gelirler elde edebilirsiniz. Benim de bu uzmanlık alanım olduğu için, sizlere e kitap yazma ve yayınlama aşamasında rehberlik edebilmesi adına bir online eğitim çıkarttım. Dilerseniz eğitimime Udemy üzerinden katılarak, hemen E-Kitap yazmaya başlayabilir ve Siz de kendinize bir ek gelir kaynağı yaratabilirsiniz.

E Kitap Ticareti Online Udemy Eğitimine Katılarak, Tüm Dünya’da Hem Basılı, Hem de E-Kitap Olarak Kitaplarınızı Yayınlamayı Öğrenebilirsiniz.

YouTube Kanalı Açmak

Pasif gelir fikirlerimiz den bir diğeri ise, YouTube’da bir kanal açmak. Biliyorum belki size çok klişe gelecek ama, pasif gelir getiren işlerin başlarında ise bu yöntem yer alıyor.

YouTube’a bir kere yükleyeceğiniz videolar, eğer gerçekten kaliteli ve insanların hoşuna gidiyorsa, ömür boyu izlenmeye devam edecektir. Ve insanlar sizin videonuzu her İzlediklerin de siz de reklam gelirlerini elde etmeye başlayabileceksiniz.

Tabii ki bu işin de kolay olduğunu düşünmenizi istemem. Öncelikle gerçekten insanların hoşuna giden içerikler üretmeyi öğrenmelisiniz ve kendinizi nasıl pazarlayabileceğinizi de öğrenmeniz gerekiyor.

YouTube’a şu anda çok büyük bir talep var. Birçok insan bir YouTube kanalı açıyor ve içerik üretmeye devam ediyor. Sizin bu insanların arasından sıyrıla bilmeniz için güzel bir yerleştirme yaparak, YouTube camiasına girmeniz şart.

Aksi takdirde sadece videolar atarak, birilerinin gelip sizi keşfetmesini beklerseniz, maalesef işiniz çok zor olacaktır. Kendinizi nasıl pazarlayabileceğiniz ise tamamen size kalmış

Aslında bu biraz da Zeka işi eğer biraz düşünürseniz,gerçekten kendinizi pazarla ya bileceğiniz güzel yöntemler bulabilir ve Bunları bir an önce uygulayarak Sizde bir youtuber olabilirsiniz

Stok Fotoğraf Satışı Yapmak

Pasif Gelir yaratmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise stok resim sitelerine  resim yüklemek olacaktır.

Profesyonel bir fotoğraf kameranız varsa ve gerçekten insanların para vererek alabileceği fotoğraflar çekebilecekseniz, bu yöntem tam da sizin için olabilir.

Çektiğiniz resimleri bloglar ve haber ajansları gibi kurumlar ya da kişiler tarafından satın alınacaktır. Tabii, burada da bir kere resim çeki, çok güzel paralar kazanırım gibi bir düşünceniz olmasın.

Öncelikle gerçekten ne çekeceğinizi, yani insanların neye para vermek isteyeceğini iyi bir şekilde analiz etmelisiniz.

Eğer İnsanların bu ihtiyaçlarını görebilir ve bunların fotoğraflarını da onlara verebilirseniz güzel paralar sizi bekliyor demektir

Grafik Satışı Yapma

Grafik satışı yaparak da güzel paralar kazanabilirsiniz. Eğer, az önce anlattığım stok resim sitelerine resim satmak Sizin için uygun değilse, yani profesyonel bir fotoğraf makineniz yoksa ya da kendiniz de fotoğraf çekebilecek yeteneği görmüyorsanız, bu yöntem sizin için daha uygun olabilir.

Makalemizin başın da anlattığımız gibi, eğer Photoshop ya da illüstratör gibi grafik tasarım programlarını biliyorsanız, insanların kolayca düzenleyerek kullanabileceği grafik template’leri oluşturabilirsiniz ve bu oluşturacağınız template’leri biraz araştırma ile internet üzerindeki platformları yükleyebilir ve bunların satılmasını bekleyebilirsiniz.

Tabii ki bu iş modeli de herkes için uygun değil. Öncelikle gerçekten teknik bilgisayar programlarını iyi düzeyde kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Aksi takdirde güzel tasarımlar yapamayacaksınız ve bunun sonucu olarak da para kazanamayacaksınızdır.

YouTube’da Photoshop üzerine birçok ders bulunmakta, dilerseniz bu videolardan faydalanarak bu bilgisayar programları hakkında bilgi edinebilir ve sizde grafik tasarımlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca firmalara grafik tasarım hizmeti de verebilirsiniz. Tabii ki bu bir pasif gelir yönteminden çok aktif gelir yöntemi olacaktır. Ama size güzel paralar da kazanabilir. Buradan bu konu hakkında yazmış olduğum makaleme ulaşabilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 Blog açmak

Baştan söylemeliyim, bu yöntem belki de bu sayfadakilerin en zoru olabilir. Gerçekten çok trafik alan bir blog açmak zahmetlidir, uğraş gerektirir ve uzun sürer. Ama eğer bu süreçlere katlanarak, güzel bir blog açar ve sürekli olarak içerikler üretmeye devam ederseniz, bir süre sonra güzel paralar kazanmaya başlayacaksınızdır.

Ama dediğim gibi öncelikle sabırlı olmalı ve düzenli olarak hem SEO uyumlu hem de kaliteli içerikler üretmeye odaklanmalısınız. Bir süre sonra insanlar sizin blog’unuzu keşfettikten sonra, eğer içeriklerimiz gerçekten kaliteli ise, sizin sitenizin bir takipçisi haline gelecek ve sürekli takip etmeye başlayacaklardır.

Bu süreçten sonra siz de güzel paralar kazanmaya başlayabileceksiniz. Bir blog açmak, artık eskisi kadar zor değil, WordPress, blogger gibi servislerde hiçbir programlama bilgisi olmaksızın, kendinize birkaç kolay adımda blog aşabilirsiniz.

Dilerseniz bu konu hakkındaki eğitim videolarını Youtube ve Udemy gibi platformlardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz

Affiliate Marketing

Pasif gelir ile para kazanmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise Affiliate Marketing olacaktır. Bu yöntemi de kısaca açıklamak istiyorum;

Bazı firmalar kendi ürünlerini satması karşılığında, insanlara komisyon veriyorlar ve bu işlem tamamen dijital olarak gerçekleşiyor. Yani Affiliate Marketing veren firmalardan kendinize bir link alıyorsunuz ve bu link ile firmanın sitesine giderek her alım yapan kişi den, siz de komisyon kazanıyorsunuz.

Affiliate Marketing veren firmalardan alacağınız bu linkleri, sosyal medya hesaplarınızdan ve varsa bloglarınızdan tanıtarak kendi takipçilerinizin bu link üzerinden satın alım yapmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer bu işi de gerçekten profesyonel anlamda yapabilirseniz, çok güzel bir pasif gelir kaynağı yaratmış olacaksımnızdır. En güzeli de hiç bir süreçle siz uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Yani sizin linkinizden satın alan kişilerin kargosunu, faturasını ve diğer tüm teknik detayları firma sizin yerinize üstlenecek. Siz de sadece bu linki daha çok insana ulaştırmak için çaba sarf edeceksiniz, tek yapmanız gereken bu.

Ama tabii ki bu işlemde bu kadar kolay değil, öğrenmeniz gereken çok fazla püf nokta var. Eğer gerçekten bu konuyla ilgili detaylı eğitimler bulabilir ve bu eğitimlere katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz, Affiliate Marketing ile güzel paralar kazanabilirsiniz.

Pasif gelir kaynaklarını sizlere kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım bu listede kendinize uygun yöntemler bulabilir ve hemen uygulayarak işe başlayabilirsiniz.

Emin olun eğer istikrarlı bir şekilde anlattıklarımı uygulamaya devam ederseniz, eninde sonunda güzel paralar kazanmaya başlayacaksınızdır. Tek yapmanız gereken daha çok şey öğrenmek ve daha çok çalışmak. Eğer bu iki adamı da layığı ile yerine getirirseniz, eminim ki güzel bir pasif gelir yaratmış olacaksınız.

Farklı pasif gelir fikirleri ve önerileri almak için sitemizi sürekli takipte kalabilirsiniz, sizler için sürekli yeni fikirler üretiyor olacağım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir