Print On Demand nedir?| Kitap Yayınlamak

Print On Demand yöntemi ile kitap basmak, son zamanlar da popülerliğini oldukça arttırdı. Peki, Print on demand nedir? POD yöntemi ile nasıl kitap basılır ya da yayınlanır? Gelin bu iş modelini daha yakından inceleyelim.

Print on demand nedir? Nasıl Yapılır?

print on demand, Türkçe karşılığı ile talep üzerine baskı anlamına geliyor. yani, geleneksel yöntemler de olduğu gibi,herhangi bir üründen çokca basılıp, stoktan satmak yerine, her sipariş geldiğin de basılıp, daha sonra siparişi veren kişiye gönderilen bir iş modeli.

Örnekle incelemek gerekirse, bir tişört markanızın olduğunu varsayalım, tasarımlar yapıyor ve her yaptığınız tasarımı 100’er adet tişörte basarak, stoğunuza alıyorsunuz. İnternet sitenizden her sipariş aldığınızda, stoğunuzdan ürünü alıyor ve müşteriye kargoluyorsunuz. POD yöntemi ise biraz daha farklı, bu iş modelinde, stok tutma ya da, toplu bir şekilde ürün basma gibi bir işlem yok. İnternet sitenizden, her sipariş aldığınızda, ürünü basıyor ve müşteriye kargoluyorsunuz. Böylelikle her hangi bir stok tutma ya da stokların elinizde kalması gibi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz.

POD hangi alanlarda uygulanır

Print on demand yöntemi, Türkiye de tam anlamı ile yaygınlaşmasada, diğer Dünya ülkelerinde, gittikçe yayınlaşmaya devam ediyor. Bu iş modeli, bir çok farklı alanda uygulanabilmekte. Yukarıdaki örneğimizde de olduğu gibi tişört basımı bunun iyi bir örneği. Tasarımlarına güvenen ama baskı makinelerini almaya yetenecek kadar bütçesi olmayan ya da daha ölçeklenebilir bir iş yapmak adına sipariş süreci ile uğraşmak istemeyen girişimciler, bu iş modeli sayesinde POD hizmeti veren firmalarla anlaşıyor ve firmalar onların yerine, baskı kargo gibi tüm süreçleri hallediyor, hem firma hem de bilgisayarının başından, tişörtlere elini bile sürmeden tüm Dünya’ya satan girişimciler karlı çıkıyor.

Bazı, POD (print on demand) firmaları.

  1. Printful

    Tişört, kupa, kanvas tablo gibi onlarca ürünü tasarlayıp, online mağazanızda listeleyrek satabileceğiniz bir platform.

  2. Teespring

    Aynı şekilde, tişört, kupa, tablo gibi onlarca ürün tasarlayarak, satabilirsiniz.

Print on demand yöntemi ile kitap basmak

Bizim de eğitimini verdiğimiz ve belkide en güzel iş modeli ise bu. Dünya devi bir e-ticaret firması olan Amazon, kendi kitabını yazan yazarlara, POD hizmetini de veriyor. Böylelikle, kitap yazan bir kişi, yayın evleri ile anlaşmak ya da kitaplarını yayınlayabilmek için yüksek baskı maliyetlerini karşılamak zorunda kalmıyor. Kitaplarımızı Amazonun istediği formatlarda hazırlıyor ve gönderiyoruz. Eğer, kitapların hazırlanması sürecinde teknik bir hata yapmamışsanız, kitaplarınız kabul ediliyor ve Amazon’un amazon.com amazon.de ve amacon.ca gibi neredeyse tüm mağazalarında satışa çıkarılıyor.

Bildiğiniz gibi Amazon’un zaten devasa büyüklükte bir ziyaretçi kitlesi var, her gün milyonlarca insan Amazon çatısı altındaki platformlara giriyor ve alışveriş yapıyor. Artık sizinde kitaplarınız, bu platformalrda yayınlanacak ama en güzeli de, geleneksel kitap yayıncılığında olduğu gibi, başlangıçta kitap bastırma gibi bir zorunluluğunuz yok. kitaplarınız her satıldığında Amazon tarafında basılacak ve dünyanın dört bir yanına kargolanabilecek. Siz ise, hiç bir ücret ödemek zorunda kalmadan, yazdıklarınızı tüm Dünya’ya ulaştıracak ve kitaplarınız her satıldığın da komisyon oranınızı banka hesabınıza çekeceksiniz. Tüm bu avantajlar, geleneksel yayıncılığın yavaş yavaş biteceğinin birer habercisi.

Sizde, fırsatları kaçırmadan, kitaplarınızı bu iş yöntemi ile yayınlamak isterseniz online udemy eğitmimize katılarak tüm detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca, kitap yayınlama aşamasında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Kitap yayınlamak istiyorum diyenlere dev rehber adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir