İyi Bir Kitap Kapağı Nasıl Tasarlanır

İyi bir kitap kapağı nasıl olmalıdır biliyor musunuz?  kitap kapakları, kitabınızın satışını etkileyen en önemli unsurdur.  Peki, kitap satışlarını arttırmak için, nasıl daha güzel bir kitap kapağı tasarlayabilirsiniz? Daha fazla kitap satmak için, kitap kapağınız da hangi unsurlara dikkat etmelisiniz? Gelin birlikte daha iyi bir kitap kapağı tasarlayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalarından bahsedelim.

Kitap Kapakları Neden Önemlidir?

Kitap kapaklarının en büyük amacı kitabınızı satmaktır. Ne kadar iyi bir yazar da olsanız, ne kadar mükemmel bir kitap yazmış da olsanız, kitabınızı satamazsanız bunların hiçbir önemi kalmaz. Çok satan kitapların yazarı olan Robert Kiyosaki, Bir zamanlar bir gazeteci ile röportaj yapıyordu. Gazeteci ona, ”hayatını yazmaya adadığını ama bir türlü kitaplarının iyi satmadığını” söylüyordu. Gazeteci Bu yüzden suçu kendinde arıyordu, yeterince iyi kitaplar yazamadığını, Bu yüzden de kitapların iyi satmadığını düşünüyordu.

Robert Kiyosaki’ye sordu ”Sizce Kitaplarımı nasıl yazmalıyım nasıl bir dil kullanırsam kitaplarım daha çok satabilir.” Robert kiyosaki’nin cevabı ise belliydi ”Satış kursuna git.” Evet, güzel bir kitap yazmak her ne kadar önemli olsa da, gerçekten yazdığınız kitapları satamazsanız yani, Satış beceriniz yoksa, bunun hiç bir anlamı kalmayacak. Kitaplarınızı satabilmeniz için ise en önemli unsurlardan biri, kitap kapaklarınız. Okuyucularımız, Öncelikle kitabınızın açıklama kısmını okumadan, kitabınızın sayfalarına göz atmadan önce, ilk olarak kitabınızın kapağını görecek. Eğer etkileyici bir kitap kapağınız yoksa, yani potansiyel okuyucularınız kitap kapağının ilk gördüklerinde ”Bu kitap Tam da benim için.” edemezlerse, maalesef kitaplarımızı satmayı unutabilirsiniz.

İyi Bir Kitap kapağı Tasarlamak İçin Ne Yapmalısınız?

Yazarlar bazen satış ve pazarlama alanına yönelmekten çekinebiliyorlar.  Onlar sadece, yazdıkları kitaplarına odaklanmak ve gerçekten mükemmel kitaplar yazmak istiyorlar. Satış ve pazarlamayı ise ya tamamen ihmal ediyorlar, ya da bu işte zaten profesyonel olan insanlarla çalışıp kitaplarının pazarlamasını onlara emanet edebiliyorlar. Aslında, bunların ikisi de yanlış. Eğer bir kitap yazmış sanız, kitabınız la ilgili alınacak bazı kararlarda sizinde bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Yani profesyonel bir kitap kapağı tasarımcısı tutmuş olsanız bile. İyi bir kitap kapağının nasıl tasarlanacağı konusunda, sizin de bilgi sahibi olmanız, ve bu bilgileri kullanarak doğru kararlar vermelisiniz. Ancak böyle yaparsanız gerçekten kitap satışlarınızı arttırabilecek bir kitap kapağına sahip olabilirsiniz.

Kitap Kapağınız Bir Bütün Olsun

Kitap kapağında kullanacağınız materyaller, başlık alt başlık Bunların hepsi birbiriyle bağlantılı aynı amaca hitap eden şekillerde kurulanmalıdır. Yani kitabınızı internette gören yalan mağazada eline alarak inceleyen biri kitabın zayıf baktığında kitabın başlığını başka biri alt başlığını başka biri kitap tasarımını da başka biri yapmış gibi görmemeli Bunların hepsi bir araya gelerek bir bütünü oluşturmalıdır.

Kitap Kapağında Resimler Çok Önemli

Evet, kitap kapağın da bir bütün oluşturmaktan bahsediyoruz. Bunu sağlayabilmenin belki de en kritik noktaları, kitap kapağındaki resimler ya da çizimler olacaktır. İnsanlar görsel öğelere yazılı öğelere oranla daha çok ilgi gösteriyorlar. Yani, Evet güzel bir başlığınız olmal, Güzel bir alt başlığınız da olmalı, ama bunlardan en önemlisi kitap kapağını da kullanacağınız görseller ve çizimler olmalıdır. Bunlar üzerine çok düşünmeli, hedef kitlenize tanımalı araştırmalı ve onların ilgisini çekebilecek çizimler, ve görseller kullanmalısınız.

Daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse, bir yemek tarifleri kitabı yazdığınızı Farz edelim. Kitap kapağınızı tasarlarken sadece başlığı Özen göstererek, harika tarifler, mükemmel tarifler, gibi başlıklar belirler ama resimlerle bunu desteklemezseniz maalesef okuyucuların gözüne hitap etmeyecek. Ve kitabınızın satışları da bunu oranda düşecektir.

Bu yüzden, mükemmel bir başlık belirledikten sonra, mükemmel resimlerle bunu desteklemelisiniz. Şimdi düşünelim, yemek tarifleri kitabı almak isteyen bir insanın amacı ne olabilir. Elbette güzel yemekler yapmak ya da bunu bir meslek olarak düşünüyorsa, bu alanda kendini geliştirmek Ve bir şef olmak. O zaman okuyucu kitlenizin bu isteklerine hitap eden resimler kullanmalısınız.

kitap kapağında kullanacağınız güzel görünen yemek resimleri ya da, kitabınızı mesleki alanda kendini geliştirmek için alan insanlar için de bir Şef resmi kullanmanız potansiyel okuyucularımızın satın alma damarına basacak ve kitabınız onların daha da ilgisini çekecektir. Siz de kendi kitabınızı analiz etmeli, kitabınızı alabilecek olan insanları çok iyi tanımalısınız. Böylelikle, onların isteklerine göre kitap kapağınızı tasarlayabilir ve satışlarınızı çok çok arttırabilirsiniz.

Ayrıca, Çok Satan Kitaplar Yazmanın Püf Noktaları Adlı Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

Kompozisyon Kullanın

Kitap Kapaklarını tasarlarken, sadece ilgi çekici resimler ilgi çekici başlıklar ve alt başlıklar kullanmak yetmez. Tüm bu öğelerin mükemmel bir şekilde bir araya getirilmesi gerekiyor. Eğer tasarım alanında profesyonel değilsiniz, Altın oran nedir, Kompozisyon nedir, bilmiyorsanız bir kitap kapağını kendiniz tasarlamanız hiç istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden ekonomik durumunuz iyi ise, profesyonel bir tasarımcı ile çalışmalı, kitap kapağınızı ona tasarlatmalısınız. Ama maddi durumunuz bunun için yeterli değilse, ya da bu alanda para harcamak istemiyorsanız. kendiniz de, kitap kapağınız da nasıl mükemmel bir kompozisyon oranı yakalayabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Bunun için YouTube ve tasarımcılar için üretilmiş olan kitaplardan ve kaynaklardan faydalanarak, Kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Aksi takdirde Sadece, Canva kullanarak ya da Photoshop kullanarak hiçbir tasarım bilgisi olmadan tasarlayacaksınız kitaplar maalesef kompozisyondan uzak profesyonellik dışı olacaktır.

Odak Noktası Belli Olsun

Kitap kapağınızı tasarlarken, mükemmel bir başlık belirlediniz. Alt başlığınızda güzel ve kapağınız da kullanacağınız görselleri de özenle hazırladınız, ama bunları bir araya getirirken bir Odak noktası belirlemeniz gerekiyor.

Yani kitap kapağında başlığının mı daha çok dikkat çekmesini istiyorsun yoksa resimlerimi. Bunu belirledikten sonra, kitap kapağınızı ona göre tasarlamalısınız ve sadece bir öğeyi öne çıkarmalısınız. Aksi takdirde başlığınızı, görselleri ve alt başlığınızı eşit miktarda konumlandırırsanız, kitap kapağınızı ilk gören insanlar, Bunu karmaşık bulacaktır. Böyle bir durum olmaması için, Kitap kapağınıza ilk bakan bir insanın, ilk olarak nereye bakmasın istiyorsanız bunu belirlemeli ve öne çıkartmalısınız.

Daha sonra ikinci bakması gereken yeri ve sonraki bakması gereken yerleri sırasıyla belirlemelisiniz. Bunu yapabilmeniz için de, kitap kapağında kullanacağınız öğelerin, boyutunu iyi bir şekilde ayarlamalısınız. Daha detaylı açıklamak gerekirse;

Eğer kitap kafanızda başlığın öne çıkmasını istiyorsanız başlığı büyük bir şekilde yazmalı, daha sonra öne çıkması gereken şey daha küçük biçimlendirilmeli ve Bunu bu şekilde sürdürmelisiniz. Eğer, kitap Yazdığınız alanda, kişisel bir marka değeriniz varsa, Yani insanlar sizi tanıyorsa, kendi isminizi kitapta ön plana çıkartmanız sizin için faydalı olacaktır. Ama daha önceden tanınmış bir insan değilseniz, ilgi çekici bir başlık belirleyebilir ve, bunu ön plana çıkartabilir ya da tamamen görselleri kullanarak bunları öne çıkartabilirsiniz.

Başlık ve Alt Başlık Seçimi

Şimdi geldik en önemli konuya; başlık ve alt başlık seçimi. Aslında bu kitabınızı ne şekilde yayınlayacağınıza göre değişiklik gösterecektir. Eğer kitabınızı sadece basılı olarak, mağazalarda satışa sürmeyi planlıyorsanız, odaklanmanız gereken en önemli unsur ilgi çekici bir başlık ve alt başlık oluşturmak olacaktır. Ama kitabınızı Bizler gibi e-kitap olarak yayınlayacaksanız başlığınızın hem ilgi çekici, hem de içinde anahtar kelimeleri barındırması gerekecektir. Bu da sizler için bir başlık belirlerken işinizi daha da zorlaştıracak.

Yani öyle bir başlık belirlemelisiniz ki, hem insanlar başladığınızda bulunan kelimeleri Google’da ya da kitap platformlarında aramalı ve kitabınızı görünce de tam olarak ilgilerini çekmeli. İkisini birden sağlamak maalesef biraz zor, bunun üzerine Düşünmeniz ve kafa yormanız gerekiyor. kitap kapağında çok fazla anahtar kelime kullanırsanız, çekiciliğini kaybedecektir. Aynı zamanda hiç anahtar kelime kullanmadan, Sadece başlık belirlerseniz de, kitabınızın bulunabilirlik oranı düşecektir.

Bu ikisi arasındaki dengeyi mükemmel bir şekilde ayarlamalı ve kendinize ve Yazdığınız konuya göre mükemmel bir başlık ve alt başlık belirlemelisiniz. Bu aşamada kitabınızın başlığın da ve alt başlığında kullanabileceğiniz anahtar kelimelerin, Arama hacimlerini kontrol etmek ve Yeni anahtar kelime fikirleri bulmak için Keywordtool.io gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Sade Tasarım

Eğer, tasarımcı değilseniz tasarımcı bir bakış açısına sahip olmamanız da muhtemel. Bunun sonucu olarak da, kitap kapaklarınızı tasarlarken, ya da profesyonel bir tasarımcı ile çalışırken kitap kapağınıza olabildikce fazla nesne yerleştirmeye çalışıyor olabilirsiniz. Ki birçok insan da bunu bu şekilde yapmaya çalışıyor. Sadece kitap kapakları için değil, sosyal medya tasarımları, web sitesi tasarımları da buna dahil, tasarımcı bir bakış açısına sahip olmayan insanlar, ne kadar çok havalı nesne kullanırlarsa O kadar güzel bir tasarım olabileceğini düşünüyorlar. Bu yüzden tasarımlarında üç boyutlu nesneler, Çok karmaşık yazı fontları kullanabiliyor, ve güzel bir tasarım yapmak isterken berbat bir tasarıma yol açabiliyorlar.

Tasarım trendleri Günden güne değişiyor. Eski yıllarda, insanların sevdiği güzel tasarımlar Çok karmaşık çizimlerden oluşuyormuş. Özellikle kitap kapaklarında geometrik nesneler, çok abartılı desenler oldukça fazla kullanılıyormuş. Ama dediğim gibi tasarım trendleri Günden güne değişiyor ve bulunduğumuz çağda toplumun seveceği tasarım kesinlikle bu şekilde değil.

Kapak Tasarımları Sade Olmalı!

Artık insanlar sade tasarımdan hoşlanıyorlar, ama halen birçok insan bunun farkında değil. bir örnek verelim bankalar kredi kartları ve banka kartlarını tasarlarken, çok fazla desen kullanıyorlar, Bu şekilde olabildiğince, havalı insanların sevebileceği bir banka kartı tasarım yapmayı umuyorlar, ama iş Gerçekten böyle mi? İnsanların istediği tasarım Gerçekten bu mu?

Tabii ki de hayır, Şu anda Türkiye’de hizmet vermese de yurt dışında hizmete açılmış olan Apple kartı duymuşsunuzdur. Apple kartın bu kadar popüler olmasındaki en büyük etken, sunmuş olduğu hizmetler ve avantajlar değil, tasarımıydı. Peki, bu kartın tasarımı nasıldı? Beyaz bir kart ve üstünde sadece Apple logosu.

Aslında bu karta baktığımızda bir tasarımı bile var diyemeyiz. Sadece bir logo, Ama artık insanlar bundan hoşlanıyorlar, Olabildiğince sade bir tasarım. Siz de kitap kapaklarınızı tasarlarken ya da tasarlatırken en çok Buna dikkat etmelisiniz. Apple kartı her zaman gözünüzün önünde bulundurun. İnsanların ne istediği Belli; sadelik. Siz de tasarımınız da bunu onlara verin.

Olabildiğince sade bir tasarım yapmaya çalışın, üç boyutlu nesnelerden, okunması zor olan Çok karmaşık yazı fontların dan ve karmaşık desenlerden uzak durun. Emin olun kitap kapağınızı ne kadar sadeleştirebilirsiniz, okuyucularımızın da o kadar çok hoşuna gidecektir. Bu yüzden ister bir basılı kitap kapak tasarımı yapıyor olun, ister bir e-kitap kapak tasarımı yapıyor olun, kitap kapaklarınıza kullandığınız çizimleri, resimleri, yazıları olabildiğince sadeleştirmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir