E Kitap yayınlamak İstiyorum Diyenlere Dev rehber

E kitaplar günümüzde oldukça büyük bir yer edinmiş durumda, özellikle yabancı ülkelerde çok daha popüler olsa da bizim ülkemizde de hiç de küçümsenmeyecek kadar büyük bir okunma hacmine sahip. Durum böyle olunca biz, yani e kitap yayınlamak istiyorum diyen insanları çok büyük bir gelir potansiyeli ve okuyucu kitlesi bekliyor. Peki, kitabımızı online dünya ile nasıl buluşturacağız? İlk e kitabımızı nasıl yayınlayabiliriz? Gelin de bu sorunun cevabını biz sizlere verelim.

E Kitap Nedir?

E kitap, adından da anlaşılacağı üzere, online olarak, telefon, tablet ya da bilgisayar yardımı ile okuyabileceğiniz, bir tür dijital kitaptır. Bu türde bir kitabı çeşitli online mağazalardan temin ederek, tek tıkla okumaya başlayabilirsiniz, böylelikle kitapçıya gitme, ya da internetten alışveriş yapıyorsanız kargo bekleme gibi sorunlarla uğraşmadan, yolda, otobüste ya da herhangi bir yerde basılı kitap taşıma derdi olmaksızın, cebinizdeki telefonla rahatlıkla okuyabilirsiniz.

E kitap Yayınlamanın Avantajları Nelerdir?

E kitap yayınlamak okuyuculara olduğu kadar, yayıncılara da büyük bir avantaj sunuyor. Basılı kitapların aksine, kitabınızı yayın evine kabul ettirmek, ya da büyük baskı maliyetlerini yüklenmek zorunda kalmıyorsunuz. Yazdığınız bir kitabı, tamamen ücretsiz olarak, tüm dünya da 15+ platform da yayınlayarak hemen gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Tabi, bu işi ücretli olarak yapan kuruluşlar da bulunmakta, lakin e kitap yayınlamak için bu kuruluşlarla çalışmak zorunda değilsiniz, ki çalışmamalısınız da, biraz bilgi birikimi ve biraz da emek harcayarak tüm dünya’da ücretsiz kitap yayımlayabilirsiniz. Tabi, bu işe yeni başlıyorsanız tüm bunlar biraz kafa karıştırıcı olabilmekte, ben de online Udemy eğitimini bu yüzden çıkardım. E kitabı yazmadan, yayınlamaya kadar tüm yöntemleri en ince detaylarına kadar anlattığım eğitimim ile hiçbir ücret ödemen kendi kitaplarınızı yayınlayabilir ve tüm dünya’da satışa çıkartabilirsiniz.

E kitap Yayınlamanın Dezavantajları Nelerdir?

Evet, yok denecek kadar az olsa da, e kitap çıkartmanın da bazı dezavantajları bulunmakta, öncelikle basılı kitaplar da olduğu gibi, bir yayın evi ile anlaşma yapmayacaksınız, yani kitabınızın tüm sorumluluğu sizin üzerinizde olacak. Yayınlayacağınız kitabınız, bir editörün elinden geçmeyeceği için (isterseniz extra ücretle bir editör yardımı alabilirsiniz) kitabınızdaki tüm yazım imla kurallarını sizin düzeltmeniz gerekecek, çünkü; bazı okuyucular kitap da olan yanlış yazımları dert etmekte ve bunun karşılığında olumsuz yorumlar vermekteler. Her bir okuyucudan alacağınız bu olumsuz yorumlar kitabınızın satış hacmini düşürmekte. Böyle bir sonuçla karşılaşmak istemeyeceğimiz için, kitap düzenleme işlemlerine önem vermeliyiz.

Sorunlardan biri de, kitap kapağınızı da kendiniz yapmak zorunda oluşunuz. (Kendiniz yapmak istemezseniz de, eğitimimizde grafik tasarımcılara, uygun bir fiyatla nasıl yaptırabileceğinizi anlatıyoruz.) grafik tasarım programlarını biliyorsanız bu sizin için zor olmayacaktır, ama bilmiyorsanız kafa karıştırıcı bir sürece giriyorsunuz demektir. Sizlerin daha az zahmetle, güzel bir kapak tasarlayabilmesi için, tüm detayları ile, en anlaşılabilir şekilde anlattığımız grafik tasarım dersleri de eğitimimizde mevcut.

Bir diğer dezavantaj ise kitap satma sitelerini bulmak, hesap açmak ve kitabınızı yayınlamak. Bu işe ilk adım attığınız zaman en çok tökezleyeceğiniz konu ise bu olabilir, çünkü; özellikle Türkçe dilde bu işi detaylı olarak açıklayan kaynaklar yok denecek kadar az ve bulduklarınız da size yetmeyebilir. Kitap yayınlama sürecinde aldığınız bir hata sizi bezdirebilir. Tabi, bunlar öğrenene kadar zor olan işler. Bir kere bu zorlu yolları aştığınızda, artık işler sizin için çok kolaylaşmış olacaktır.

E Kitap nasıl yayımlanır

Tabi ki, bu konuyu ne kadar anlatmaya çalışsak da bir blog yazısı ile tüm detaylarını size anlatabilmek çok zor. İşte bu yüzden bir eğitim setimiz var, dilerseniz buraya tıklayarak ana sayfamıza gidebilir ve e kitap ticareti eğitimimiz hakkında daha detaylı bir bilgiye erişebilirsiniz. Biz yine de sürecin nasıl işlediği hakkında sizi biraz sahibi yapalım.

Google Kitap Yayınlama

Google da kitap yayınlamak, kitabınız Google Play Kitaplarda satışa sunulması anlamına geliyor. Burada yayınlayacağınız kitap, tüm dünya genelinden satın alınabilir durumda oluyor. Bu platform genelde e kitap çıkarmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Peki, burada nasıl ücretsiz kitap yayınlayacaksınız, süreç nasıl işliyor? İlk önce buradan kitap yayınlamak istediğinize dair bir form doldurmanız gerekiyor, eğer doldurduğunuz form Google tarafından kabul edilirse, kitap ortağı merkezine erişiminiz açılacaktır. Bu aşamadan sonra, ödeme bilgileri, vergi formları gibi prosedürleri hallettikten sonra, kitap yayınlamaya hazır hale geleceksiniz. Genelde yeni yayıncılar için bu süreç zor olabilmekte, hangi vergi formu, nasıl doldurulacak? Ödeme yöntemi nasıl eklenir? bankamı Google a nasıl onaylatabilirim gibi sorularınız olabilir.

Amazonda E Kitap Yayınlama

Amazonda E kitap Yayınlamak, diğer platformlara oranla bir nebze daha zor olabilmekte, çünkü; Amazon bulunduğumuz tarih itibari ile Türkiye’deki bankaları desteklemiyor, yani amazonda kitap satışlarından elde ettiğiniz parayı, direkt olarak Türk bankalarına çekemiyorsunuz. Amazon destek hattı ile iletişime geçtiğimde bana, bunun üzerine çalıştıklarını ve yakın zamanda bir anlaşma yapıp, Türkiye’deki bankalara ödeme yapmayı destekleyecekleri söylediler. Ama bu anlaşmanın gerçekleşmesini beklemek, zaman kaybı olacağından, şöyle bir alternatif seçeneğimiz var;

Payoneer adlı servisten, Amerika da sanal bir banka hesabı açıyoruz ve kitap kazançlarımızı bu banka hesabına çekiyoruz. Daha sonra ise bir Payoneer kart çıkartarak ya da hesabımızdaki parayı Türkiye’deki banka hesabımıza çekerek, kullanabiliyoruz. Hem de tüm bu işlemler tamamen ücretsiz, Bir de üstüne Payoneer hesabını, eğitimde öğrencilerime vermiş olduğum referans linki ile açarsanız, 25 USD extra bir para kazanmış olacaksınız. Tüm bu ödeme yöntemlerini de hallettikten sonra sıra geldi, Amazonda kitap yayınlamaya, öncellikle şunu söylemeliyim; amazonda tonlarca e kitap var ve bizim kitabımızın, bu kitaplar arasından sıyrılıp, güzel satış rakamlarına ulaşması çok zor.

Daha doğrusu bilinçsiz bir şekilde kitaplarımızı yayınladığımız zaman zor… eğitimimizde kitaplarımıza nasıl SEO yapıp, amazonda üst sıralara çıkarabileceğimizi anlatıyorum. Böylelikle sizde çok daha fazla satış rakamlarına ulaşacak ve kendinize dolar kazanabileceğiniz bir pasif gelir yöntemi kurmuş olacaksınız. Özellikle günümüzdeki dolar kurunu hesaba kattığımızda, başlı başına Amazon bile işinizden istifa edip, tam zamanlı olarak para kazanabileceğiniz bir iş kolu olabilir.

Yurt Dışında Kitap Yayınlama (Kobo)

Aslında, kitap yayınladığımız diğer siteler de de yurt dışında kitap yayınlamış oluyoruz, ama kobo yurt içinde ve dışında birçok farklı platformda kitap yayınlamamızı sağlıyor. Kobo da yayınladığımız bir kitap, yurt içinde, D&R, İdefix gibi sitelerde yayınlanıyor, yurtdışında ise kobonun kendi mağazası başta olmak üzere, wallmart, fnac gibi onlarca platformda satışa çıkıyor. Böylelikle birçok farklı kanaldan ulaşılabilir durumda oluyoruz. Kobo da kitap yayınlamak, amazon kadar zahmetli olmasa da bazı problemlerle karşılaşabiliyoruz. Örnek olarak kitabımızı yayınlamadan önce, ödeme bilgilerimizi, yani banka hesabımıza ait bilgilerimizi, platforma girmemiz gerekmekte. Bu aşamada yine Türk bankaları ile yaşanan anlaşmazlık sonucu sorunlar ortaya çıkıyor ve ödeme yöntemimizi platforma ekleyemiyoruz. Tabi ki bu sorunun da bir çözümü var. Eğitimimizde adım adım anlatıyor ve başarı ile kitabınızı yayınlamanızı sağlıyoruz.

E Kitap Nasıl Yazılır

E kitap yazmak için program arama aşamasına kadar geldiğimize göre artık bu yöntemi de anlatabiliriz. E kitabımızı Word ya da kendi kullandığınız yazılım aracılığı ile yazdıktan sonra, sıra geldi yayına hazır hale getirmeye. Kitabımızı platformalar da yayınlamak için epub adı verilen dosya formatına dönüştürmemiz gerekiyor. Bu ne kadar basit bir işlem olsa da aslında bir oka dar da zor olabiliyor. Çünkü; epub a çevirmek için kullandığımız yazılımları yükleyip, tüm işlemleri yapsak dahi, doğru bir yol izlenmediği zaman yayıncılık platformları kitabımızı kabul etmiyor. Burada önemli olan nokta, tüm işlemlerin kusursuz olarak yapılması.

Evet, işte yazımızın sonuna geldik, e kitap yayınlamak istiyorum, e kitap satma siteleri nelerdir? Gibi sorularınızın cevabını vermeye çalıştık. Tabi ki aklınızda kalan sorular olabilir, bu sorularınızı yorumlar kısmından ya da iletişim sayfamızdan bana sorabilirsiniz. Eğer sizde ekitap yayınlamaya karar verirseniz, online udemy eğitimimize katılarak, e kitap ticaretine ilk adımınızı atabilirsiniz. Eğitimimize Bu aya özel promosyon kodu ile indirimli olarak kayıt olabilir ve e kitap ticaretine ilk adımınızı atabilirsiniz. Güncel indirim kodunuzu almak için anasayfaya gitmeniz yeterli. Hepinize bol kazançlar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir