E Kitap Yayınlama Hakkında Merak Edilenler

E Kitap yazma ve yayınlama hakkında, yeni yazar adaylarının aklına takılan sorular olabiliyor. Bu yazımızda; soru-cevap şeklinde aklınıza takılmış olabilecek soruları cevaplayıp, e kitap çıkarmak isteyen yazarlarımıza, ilk e kitabınızı yayınlama aşamasında yardımcı olmaya çalışacağım.

E Kitap Nasıl Yazılır Ve Hazırlanır?

E Kitap yazmak ve yayınlayabilmemiz için gerekli formata dönüştürmek, yeni yazarlar için bir kabus olabiliyor. Bu süreç aslında sanıldığı kadar zor değil, sadece metinden ve birkaç görselden oluşan bir e kitabınız varsa, epub 2 formatı sizin işinizi görecektir. Eğer e kitabınızda, ses kayıtları, videolar ve benzeri materyallerde kullanacaksanız, epub 3 formatını seçmeli ve dönüştürme işlemini buna göre yapmalısınız. Biz sizin basılı bir kitap gibi, içinde videolar vs. barındırmayan bir kitap yazdığınızı farz edelim, bu durumda kitabınızı yayına hazır hale getirmeniz maksimum 10 dk sürecektir. E kitap yazmak için birkaç program ihtiyacınız var. Word belgesinde yazmış olduğunuz kitabınızı, calibre ve sigil programları yardımı ile epub 2 formatına dönüştürüp, düzenleme işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca Kitap Yazmaya Nereden Başlanmalı adlı yazımızı da okuyabilir ve e kitap yazmak için ilk adımı nasıl atacağınız hakkında temel bir bilgi edinebilirsiniz.

E Kitap Nasıl Satılır?

Yeni yazarlar, e kitap nasıl satılır, nerede satılır bilmiyorlar, bu durum yeni yazarlar için oldukça büyük bir sorun olabiliyor, özellikle de Türkçe dilde yeterli bilgi kaynağının olmaması, işleri daha da zorlaştırıyor. Kitaplarımızı satmak için kullandığımız, birden fazla platform bulunmakta, bütün platformları kullanırsak, Google play kitaplar, Amazon, kobo gibi onlarca platformda kitaplarımız satışa sunuluyor, ayrıca yerli satış kanallarında ise Pazar payı büyük olan, D&R ve idefix de, e kitaplarımız satışa sunuluyor. Tüm bu platformlarda, DOĞRU şekilde kitap yayınlamayı elbette bir blog yazısına sığdıramayız, bu yüzden bir online eğitimimiz var. Dilerseniz e kitap ticareti eğitimimize katılabilir ve kitaplarınızı yazmadan, yayınlamaya kadar tüm süreçleri öğrenebilirsiniz.

Yazmış Olduğum E Kitabım Ne Kadar Sürede Satışa Açılır?

İlk defa kitap yayınlıyorsanız, yapmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle yayıncılık platformlarında, hesaplarımız açtık ve vergi formu, banka hesap bilgileri gibi prosedürleri hallettiysek; bu bilgilerin doğrulanması ve yayınladığımız kitabın satışa açılması, maksimum 1,5 hafta içerisinde gerçekleşecektir. Bu aşamada, amatör yazarlar tarafından yapılan bazı hatalar bu süreyi daha da ileriye çekebilmekte. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, bütün bu süreçlerin bilinçli olarak yapılmasında fayda var.

Kitap Yazma Yeteneğim Yok, Yine De E Kitap Ticareti İle Para Kazanabilirmiyim?

Kitap yazma yeteneğiniz olmasa dahi, eğitimde anlattığımız metotlar sayesinde; freelancer yazarlara kitaplarınızı profesyonel olarak yazdırabilir ve kendi adınızla herhangi bir hukuksal sorun olmadan yayınlayabilirsiniz. Ayrıca, kitap yazma yeteneğiniz olsa dahi, freelancer yazarlara sürekli olarak kitap yazdırabilir ve bu şekilde otomatik pilotta kazançlarınızı gün gün daha da yukarıya çekebilirsiniz. Tabi, burada da dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var, freelancer yazarınızın size tamamen özgün bir kitap yazdığından emin olmalısınız. Aksi taktirde, telif haklarından dolayı başınız biraz ağrıyabilir, bu durumla karşılaşmamak için, yazarınıza ne kadar güvenseniz de özgünlük kontrollerini yapmalı ve kitabınızda kopya içerik olmadığına emin olmalısınız. Ayrıca, birkaç deneme de kitap yazma yeteneğinizin olmadığına karar vermemelisiniz, bence herkes biraz ilham ve doğru metotlarla güzel içerikler ortaya çıkarabilir.

Kitap Satışlarından Ne Kadar Komisyon Alırım ?

Kitaplarımızı yayınladığımız e kitap satma siteleri, hizmet bedeli ve KDV olmak üzere, kitap satışlarımızdan bir miktar komisyon almaktalar. Kitaplarımız üzerinden %30 ila %70 arasında bir miktarda telif hakkı kazanabiliyoruz. Bu oranların belirleyen bazı etkenler var, bu etkenlerden eğitimde bahsediyor ve nasıl %70 telif hakkı alabileceğinizi anlatıyoruz.

E Kitap Yayınlamak Ücretlimi?

E Kitap yazmak ve yayınlamak tamamen ücretsizdir. Bu aşamada, kitap yayınlamak ne kadar kolay olsa da biraz teknik bilgi gerektirdiğinden dolayı, yeni yazarlar oldukça zorlanabiliyor. Bu durum karşısında bazı kuruluşlar, sizin tamamen ücretsiz olarak yapabileceğiniz işlemler için kitap başına 1500-2000 TL arası ücretler talep etmekteler. Tercihinize göre, bu kuruluşlardan biri ile çalışabilir ya da ücretsiz olarak kendiniz kitaplarınızı yayınlayabilirsiniz.

Hangi Konuda Kitap Yazmalıyım?

Hangi konuda e kitap yazmalıyım gibi sorularınız olabilir. Öncelikle, kendiniz bir Pazar araştırması yapabilirsiniz, aşağıda size vermiş olduğum bağlantılardan, kitaplarımızı yayınladığımız bazı platformların çok satanlar listesine ulaşabilir ve ne tür kitapların çok okunduğu hakkında bir bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, İyi Satan Kitaplar Yazmanın Püf Noktaları, adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Google Play Kitaplar Çok Satanlar Listesi

Rakuten Kobo Çok Satanlar Listesi

Amazon Çok Satanlar Listesi

E Kitap Yazmak Ne Kadar Kazandırır?

Bu ne yazdığınıza, okuyucuların kitaplarınızı sevip sevmediğine göre oldukça değişken bir konu, bu yüzden bu sorunun tek bir doğru cevabı maalesef bulunmuyor. Yalnız, kitaplarımızı yayınladığımız platformlarda, daha üst sıralara çıkabilmek için uyguladığımız yöntemleri, sizde doğru bir şekilde uygularsanız. Hiçte azımsanmayacak paralar kazanabilirsiniz. Sadece biraz zaman ve emek harcamanız gerekiyor, bunun sonucunda rahatlıkla kitap gelirinizi arttırabilir ve belki de kurumsal iş hayatına bir veda ederek tam zamanlı olarak e kitap ticareti ile ilgilenebilirsiniz, kulağa çok zor gibi gelse de aslında gayet mümkün, dediğim gibi biraz zaman ve emek harcamak gerekiyor. Ayrıca; e kitap kazançlarını etkileyen unsurlar adlı yazımızı okuyarak, hangi durumların kazancınızı düşürdüğü ya da yükselttiği konusu hakkında daha detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

 E Kitap Nasıl Pazarlanır?

Herhangi bir pazarlama işlemi uygulamasınız dahi, doğal olarak oluşan trafikle bile güzel paralar kazanabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra, biraz pazarlama bilgisi ve biraz emek ile kazandığınız parayı çok çok daha üst seviyeye çıkartabilirsiniz. Yakın, zamanda kendi uyguladığım ve kitap satışlarımı inanılmaz derece de arttıran pazarlama yöntemlerini bir eğitim setinde derleyeceğim. Eğitimimizden haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca, E Kitap Kazançlarını Arttırma adlı yazımızı da okuyarak birkaç faydalı metot öğrenebilir ve kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, E Kitap yazma ve yayınlama hakkında, yeni yazarların merak edebileceği soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Eğer hala cevabını bulamadığınız sorularınız olursa, benimle iletişim sayfamdan iletişime geçebilir ya da bu makalenin yorumlar kısmından sorularınızı bana iletebilirsiniz. Söylemek istediğim birkaç şey daha var; eğer bu iş modeline yeni başlıyorsanız, her şey oldukça zor kafa karıştırıcı gelebilir, bu gayet normal. Bu aşamada pes etmez ve istikrarlı bir şekilde yolunuzda ilerlemeye devam ederseniz, eminim ki sizde kendinize güzel bir pasif gelir kapısı yaratabilirsiniz. Bu başlangıç sürecinde, olabildiğince az yorulmak ve bu işi yıllardır yapan birinin, yaptıklarını uygulayarak zaman kazanmak isterseniz, online udemy eğitimime katılabilirsiniz. Hepinize bol kazançlar dilerim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir