E kitap Kazançlarını Etkileyen Unsurlar

E kitap kazançları, yayıncıları gerçekten tatmin etmeye devam ediyor. Ülkemizde halen balta girmemiş bir orman konumunda olsa da (buna rağmen gelirler bir hayli tatmin edici) bazı ülkelerde basılı kitapların yerini almış durumda. Bu da biz bilgisayarda yazı yazarak para kazanmak isteyenler için büyük bir avantaj. Peki, e kitap kazançlarını etkileyen unsurlar nedir? Gelin de yazımızda biraz bundan bahsedelim. Başlamadan önce, e kitapların ne olduğunu bilmiyor, e kitap yayınlama hakkında hiçbir fikriniz yoksa E kitap Yayınlamak İstiyorum Diyenlere Dev Rehber adlı yazımızı okuyarak giriş düzeyinde bir bilgi edinebilirsiniz.

E Kitap Kazançları Ne Kadar?

Öncelikle Şunu Söylemeliyim ki, kazançlar bu işin nasıl yapıldığına göre büyük farklılık gösterecektir çünkü; iyi satan bir kitap yayınlamak için bilmeniz gereken bazı şeyler var. Bunların başında site içi SEO geliyor. Kitabımızı yayınladığımız platformlarda, kitabımızın üst sıralara çıkıp, daha fazla potansiyel okuyucuya erişmesi için uyguladığımız bazı yöntemler var. Bu yöntemler sayesinde, kitabınıza daha çok trafik çekiyor ve daha fazla satış hacmine ulaşıyorsunuz. Bu yöntemlerin hepsini, E Kitap Ticareti eğitimimizde, detaylı bir şekilde anlattık, buradan eğitimimizin içeriği hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Tabi, bütün iş burada bitmiyor, dilerseniz kitabınızdan kazandığınız paraları etkileyecek durumları maddeler halinde bir inceleyelim.

E Kitabınızın konusu

En çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de burası, yazacağınız kitap hem çok rağbet gören hem de sizin bilgi sahibi olduğunuz bir konu olmalı. Bilgi sahibi olmak dedim ama hemen gözünüz korkmasın, belli bir alanda kitap yazabilmek için yıllarca o alanda çalışmalar yapmak ve işin profesörü olmak zorunda değilsiniz. Tek ihtiyacınız olan, detaylı bir araştırma ve güzel bir anlatım diliyle öğrendiklerinizi okuyucuya aktarabilmeniz. Peki, siz ne tarz kitaplar yazarak bu işe başlayacaksınız, dilerseniz bu konuya karar vermeden önce, bizim de kitaplarımızı yayınladığımız Google Play kitapların çok satanlar listesini bir inceleyin. Bu listeye giren kitaplar, yayıncılarına hiçte azımsanmayacak paralar kazandıran, rağbet gören kitaplar.

E Kitap Düzenleme

Epub kitap formatı, olarak adlandırılan dosya biçimi, zaman zaman hayati önem taşıyabilmekte, çünkü; amatör yayıncılar tarafından epub formatına dönüştürülen kitaplarda, yazılarda kayma gibi okuyucu deneyimini olumsuz etkileyebilecek durumlar oluşmakta. Bu durumlar okuyucu kitlenizin hiç hoşuna gitmeyecek ve olumsuz yorum olarak size geri dönecektir. Bu olumsuz yorumların çoğalması üzerine, potansiyel okuyucularınız kitabınızı almayacak ve yayıncı platformlar kitabınızı zamanla arka sayfalara atacak ve sonuç olarak hiç satışı olmayan bir kitabınız olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, kitaplarınızı profesyonel bir şekilde biçimlendirmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Anlatım dili

Bir konu hakkında profesyonel denecek kadar bilgi sahibi olabilirsiniz, ama eğer anlatım diliniz kötü ise okuyucularınız kolayca sıkılacak ve olumsuz yorum vereceklerdir. O yüzden anlatım dilinize oldukça dikkat etmelisiniz, yazdığınız kitap kuantum fiziği üzerine de olsa, ilk okula giden bir çocuğun bile anlayabileceği kadar basit bir dil kullanmalısınız.

E Kitap kazançları nasıl arttırılır?

Her şeyi kusursuzca yaptığınızı ve bir e kitap yayınladığınızı farz edelim. Güzel de para kazanmaya başladınız, belki de işinizden istifa edip, tam zamanlı olarak sadece bu gelir modeli ile geçiminizi sağlıyorsunuz. Peki aylık gelirinizi nasıl olacak da bir üst kademeye çıkartacaksınız.

İngilizce kitap yazmak

İngilizce dildeki kitaplar, kuşkusuz ki Türkçe dildeki kitaplara oranla çok çok daha büyük bir okuyucu kitlesine sahip. Peki, İngilizce bilmeden, İngilizce bir kitaba nasıl sahip olabilirsiniz. Burada freelancer olarak çalışan çevirmenler yardımımıza koşuyor. Daha önce yazmış olduğunuz bir kitabı, çevirmenler yardımı ile çok uygun bir fiyata tercüme ettirerek, sizde İngilizce bir kitaba sahip olabilirsiniz. Çevirmenleri nereden bulacağız derseniz, sadeceon ya da bionluk gibi freelancer platformlarından faydalanabilirsiniz.

Otomatiğe alınmış bir sistem oluşturmak

Belli sayıda kitaplar ürettiniz ve güzel bir şekilde e kitap kazançları elde etmeye başladınız, artık bu işe otomatik pilota almanın zamanı gelmiş olabilir. Nedir bu otomatik pilot dediğinizi duyar gibiyim. Kısaca şöyle; yine internet üzerinden profesyonel olarak yazarlık yapan kişileri buluyoruz ve bizim belirleyeceğimiz konularda sürekli olarak kitap yazmalarını sağlıyoruz. Böylelikle tam bir pasif gelir kaynağı üretmiş oluyoruz ve evde kitap yazma işini bırakarak bir üst seviyeye atlıyoruz. Yazarımız bizim için kitaplar yazıyor, bizde yine kitaplardan gelen parayla yazarımıza ücretini ödüyoruz. Kitap kapağımızda ise yine bizim adımız oluyor, yani o kitabı yine siz yazmış oluyorsunuz ve bu tamamen yasal bir yöntem. Kullandığımız platformlar aracılığı ile kitabınızı yazdırdığınız zaman, yazarınızın o kitaptan sizin ona vereceğiniz yazma ücreti dışında hiçbir hakkı olmuyor. Tabi ki yine dikkat etmemiz gereken bazı şeyler mevcut. Kitabı yazdırdığınız kişinin size tamamen orijinal bir metin gönderdiğinden emin olmanız gerekiyor. Kitapta izinsiz olarak kopyalanmış bir paragrafın bulunması bile telif ihlalinden dolayı başınıza dert açabilir. Bu sebepten dolayı yazarınıza ne kadar güvenseniz bile, özgünlük kontrolü yapmayı atlamamanız gerekiyor.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, eğer sizde Yukarıda anlattığımız tüm bu e kitap kazançlarını etkileyen unsurları ve e kitap kazaçlarını arttırma yöntemlerinin detaylarını ve çok daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız; online e kitap ticareti eğitimimize Udemy üzerinden katılabilir ve kitaplarınızı tüm dünya ile buluşturabilirsiniz. Eğitime katılmak isterseniz Ana Sayfamızdaki promosyon kodunu kullanarak indirimli fiyattan katılabilirsiniz. Hepinize bol kazançlar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir