Ücretsiz Kitap Bastırma ve Yayınlama

Ücretsiz kitap çıkartmak istiyorsunuz ve bu yüzden, ücretsiz kitap basan yayın evlerini mi araştırıyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz, bu makalemiz de sizlere, ücretsiz kitap basan yayın evlerini tanıtmayacağım ama; yayın evine ihtiyaç duymadan, nasıl tüm Dünya’da ücretsiz bastırabileceğinizi anlatacağım.

Böylelikle sizde cebinizden tek kuruş bile harcamadan, kitaplarınızı bastırabilecek ve hayallerinize kavuşmuş olacaksınız. Hadi o zaman makalemize geçelim ve tüm süreçleri daha detaylı bir şekilde anlatalım.

Print On Demand İle Ücretsiz Kitap Yayınlamak

Öncelikle Print On Demand nedir bundan bahsedelim. Print On Demand Kısaca POD olarak yazılır ve Türkçe karşılığı, talep üzerine baskıdır. Bu yöntem de, geleneksel yayıncılıktan farklı olarak, kitaplar topluca basılmaz. Her satış geldiğinde aracı firma, kitaplarınızı basar ve kitabı satın alan kişiye gönderir. Sizin ücretsiz kitap basımı yapmanıza olanak sağlayan sistem tam olarak bu.

Print On Demand Yöntemi Hakkında Daha Detaylı Bir Bilgi Almak İsterseniz, Print On Demand Nedir? Adlı Yazımızı Okuyabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi geleneksel yayıncılıkta, kitaplar toplu bir şekilde basılır. Sizin isteğinize ve bütçenize göre 500-1000 ya da daha fazla olmak üzere kitaplarınız basılır ve daha sonra okuyucularınıza ulaşabilmesi için depolara ve mağazalara gönderilir. POD yönteminde ise, kitaplarınız önceden basılmaz, okuyucularınız internet sitelerinden sipariş ettiklerinde, aracı firma olan Amazon kitaplarınızı hemen basar ve kargolar. Kitap okuyucuya ulaştıktan sonra, Amazon kitap basım ücretini ve kendi komisyonunu çıkarttıktan sonra, kalan komisyon oranınızı banka hesabınıza gönderir.

Böylelikle siz cebinizden tek kuruş bile çıkmadan, tüm Dünya’da kitap satabiliyor olursunuz. Evet tüm Dünya’da dedim ama bu mecaz anlamda değil, POD yöntemi ilan yayınlayacağınız kitabınız, Amazon’un geniş dağıtım ağı sayesinde, neredeyse tüm ülkelere kargolanabilir durumda olacak. İşin iyi tarafı ise, bu kargo aşamaları ve diğer teknik detaylarla sizin yerinize tamamen Amazon ilgileniyor. Siz sadece bir kitap yazıyor ve yayınlıyorsunuz, kalan tüm süreçler Amazon tarafından yürütülüyor.

Bu aslında bir çok insan için çok büyük bir avantaj. Yazdıklarınız çok değerli içeriklerden oluşuyor olabilir ama maddi durumlarınız kötü olduğu için, ya da başka sebeplerden dolayı kitaplarınızı bastıramıyorsanız, bu sizin çok bir kayıp olacaktır. Ama artık POD yönteminin ne olduğunu öğrendiniz, şimdi hiç bir maliyeti karşılamadan ve hiçbir yayınevine kitaplarınızı kabul ettirmek zorunda kalmadan, kendi kitaplarınızı özgürce yayınlayabilirsiniz.

Ücretsiz Kitap Bastırmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Gelin şimdide, POD yöntemi ile, ücretsiz kitap basımı yapabilmeniz için izlemeniz gereken adımları, aşamaları sizlere kabaca anlatım. Ama dediğim gibi kabaca, çünkü bu iş modeli kitap yayınlamak istiyorsanız, bir blog yazısından daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Kitaplarınızı yayınlayabilmek için, biraz teknik bilgiye ihtiyacınız var ve bunları da bir blog yazısı ile sizlere anlatmak imkansız. bu yüzden bir online Udemy eğitimimiz var. Dilerseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kitaplarınızı nasıl, ücretsiz bastırabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca, eğitimde sadece POD yöntemi ile ücretsiz kitap yayınlamayı değil, yine aynı şekilde ücretsiz olarak E Kitap yayınlamayı da anlatıyoruz. Yani, kitaplarınızı hem basılı hem de e-kitap olarak yayınlayabilirsiniz.

E Kitap Ticareti Online Udemy Eğitimine Katılarak, Tüm Dünya’da Hem Basılı, Hem de E-Kitap Olarak Kitaplarınızı Yayınlamayı Öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Kitap Basma Süreçleri

Kitap Dosyalarını Hazırlama

İlk etapta, POD yöntemi ile bastıracağınız kitabınızın dosyalarını, Amazon’un istediği formatta hazırlamanız gerekiyor. Bu öyle çok bir süreç değil, temel derecede bilgisayar kullanmayı biliyorsanız, kendiniz bu süreci halledebilirsiniz. Ama bilgisayarlar ile aranız gerçekten kötü ise ya da daha profesyonel bir biçimlendirme istiyorsanız, bu süreçte profesyonel destek de alabilirsiniz. Bu işi ücretli olarak yapan insanlar mevcut, bu kişileri biraz araştırma yardımı ile bulabilir ve onlardan ücretli hizmet alabilirsiniz.

Kitap Dosyalarını Amazon’a Gönderme

Artık dosyalarımızı hazırladığımıza göre, Amazon’a incelemesi için gönderebilirsiniz. Eğer kitap dosyalarını, düzgün bir şekilde, hata yapmadan biçimlendirmiş iseniz, kitaplarınız kısa sürede onaylanacak ve Amazon mağazalarında listelenmeye başlayacaktır. Artık kitaplarınız, satın alındığında Amazon basacak ve kitabı satın alan kişiye gönderecektir.

Bu yazımızda sizlere nasıl ücretsiz bir şekilde kitap bastırabileceğinizi, temel detayları ile anlatmaya çalıştım. Artık sizde kitaplarınızı tamamen ücretsiz bir şekilde nasıl yayınlayabileceğinizi biliyorsunuz. Bu konuda aklınıza takılan sorular olursa, yorumlar kısmından bana sorabilirsiniz.

Ücretsiz Kitap Bastırma ve Yayınlama” için bir yorum

  • 31 Ağustos 2020 tarihinde, saat 09:13
    Permalink

    Sayın ekitap ticareti. ben bundan evvel iki defa kitap yayınlamıştım ikisinde de dolandılıldığım için bu işi terk ettim. Kitaplarımın birisı ( vay hırlama vay ) isimli türkçe idi bütün kitaplarım satıldığı halde adam anlaşmamıza uymadı ve paramı vermedi şimdi mahkeneliğiz . İkincisi inğilizce ve amazonda yayınladım kitap yayınlandı sonrada benden vergi numarası ve banka hesabı istediler başaramadım ve öyle kaldı şimdi amazonda fakat ulaşılamıyor isimi (everything will be very fine ) Şimdi ayrı bir kitap ( ingilizce ) yayınlamak için sitenizi takip etmeye başladım. bildirimlerinizi bekliyorum saygılarımla.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir