Google Play Kitaplar’da Kitap Yayınlama Hakkında

Google Play Kitaplar da kitap yayınlamadan önce, bilmeniz gereken bazı şeyler var. Peki, nedir bunlar? Google Play’de e-kitap satmadan önce bilmeniz gereken şeylerin hepsini, bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız. Ve böylelikle Google Play kitaplığına kitap ekledikten sonra sürprizlerle karşılaşmayacaksınız.

Google Play Kitaplar da E kitap satmak kolay para kazanma yolu değildir

Belki de, birçok insan Google Play kitaplarda kitap satmanın, kolay bir para kazanma yolu olduğunu düşünüyor. Ve kitapları yazmasının en büyük sebebi de bu oluyor. Bu tamamen yanlış. Hiçbir Ticaret dalında olmadığı gibi Bu işte de Kolay para kazanmak diye bir şey maalesef yok. Kolay para kazanmak için, Google Play kitaplara eklediğiniz kitaplar Eğer, okuyucularınıza bir şey katmıyorsa, okuyucularınız sizin kitabınızdan memnun kalmıyorlarsa. Bu Size hiçbir para kazandırmayacağı gibi, sizin kişisel markanıza da zarar verecektir. Bu yüzden Google Play Kitaplar da kitap yayınlamanızın öncelikli amacı, Kolay para kazanmak ya da para kazanmak değil, insanlara değer katmak olmalıdır.

Ancak bu şekilde yaparsanız, yani İnsanlara kitaplarınız aracılığı ile bir şeyler öğretir, onların hayata bakış açısını değiştirebilirsiniz para kazanabilirsiniz. Aksi takdirde Google Play kitaplarda kitap yayınlamak 3-5 kelime yazayım, Kolay para kazanayım gibi bir iş modeli değildir.

Google Play’de Kitap Yayınlamanın Teknik Detayları da Var

Evet, Her Ne Kadar Kolay Olsa da, Google Play Kitaplar da e kitap satmanın bazı teknik ve öğrenilmesi gereken yanları da var. Yani e-kitap yayınlamadan önce, bir miktar bilgi birikimine de sahip olmanız gerekiyor. Özellikle e-kitap yayınlamadan önce, e kitabınızın dönüştürülme işlemleri, daha sonra kitabınızı yayınlama aşamasında Dışarıdan bakınca çok önemsizmiş gibi dursa da aslında hayati önem taşıyan bazı noktalar ve kitabınızı yayınladıktan sonra kitabınızın ne kadar sattığını görebilmeniz için analiz raporlarını inceleyecek kadar bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. 

Tüm bu teknik detayları, özellikle Türkçe dilde bulmak maalesef çok zor Hatta imkansız. Bu yüzden, eğer İngilizce biliyorsanız, İngilizce araştırmalar yaparak bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ama, eğer İngilizce bilmiyorsanız, ya da çok fazla farklı platformda araştırmak yerine, Tüm bu teknik detayların tek bir eğitimde toplandığı bir paket istiyorsanız bizim online Udemy eğitimimize katılabilirsiniz. Eğitimimizde, Google Play başta olmak üzere Amazon ve Rakuten Kobo da nasıl kitap yayınlayabileceğinizi Tüm detayları ile anlatıyoruz.

Google Play’de Kitap Satarken Sorunlarla Karşılaşabilirsiniz

Google Play’de e kitap yayınlamak, her ne kadar zahmetsizmiş, gibi gözükse de, bazı zor yanları da maalesef var. Özellikle bu Platformu ilk defa kullanmaya başlayan insanlar, Google Play kitapların politikalarını bilmediği için, bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Ve bu sorunlar neticesinde, kendilerini Çıkmaz bir yola soka biliyorlar. Özellikle kitabınızı yayınlamadan önce, Kitabınızın dönüştürme işleminde yapacağınız çok ufak görünen hatalar, size kitap yayınlama aşamasında büyük zorluklar çıkartabiliyor. Bu tür olaylarla karşılaşmamak için detaylı bir araştırma yaparak bu işe başlamanız şart.

Play kitaplardaki kitabınız ömür boyu satmayabilir!

Yanlış bir algı daha. Maalesef bu insanlar bazen, bir kitap yazacaklarını ve bu kitaptan ömür boyu para kazanacaklarını sanıyorlar. Ama bunun gerçekleşebilmesi için, önce yazmış olduğunuz kitabınızın gerçekten insanlara değer katan, onların hoşuna giden, bakış açılarını değiştiren bir kitap olması gerekiyor. Aksi takdirde, kimsenin hoşuna gitmeyen bir kitap yazdığınızda, kitabın ömür boyu satma ihtimali yok.

Bu şekilde sadece para kazanmak için yazılan kitaplar, ilk birkaç ay satsa da, daha sonra okuyuculardan gelen olumsuz yorumlar neticesinde platformdaki en arka sayfalara gidiyor ve bu şekilde hiç satmaya başlıyor. Yani demek istediğim şu; ömür boyu satacak, size ömür boyu ise para kazandıracak bir kitaba sahip olmak istiyorsanız, Öncelikle İnsanların hayatına değer katmalısınız. Bu kesinlikle şart.

Tüm Süreçleri Kendiniz Yönetemeyebilirsiniz

E kitap yayınlamak, her ne kadar basit görünse de, dikkat edilmesi gereken bazı teknik detaylar vardır. Tüm süreçleri, kendinizde halledebilirsiniz, Ama eğer teknoloji ile aranız iyi değilse, bazı ufak adımları Kendi başınıza yapamayabilirsiniz. Bu yüzden, başka insanlardan da destek almanız gerekebilir. Bir örnek verelim;

Ayrıca, E Kitap Yayınlamak İstiyorum Diyenlere Dev Rehber Adlı Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

E Kitaplarınızı yayınlamak için, bir kitap kapağına ihtiyacınız var. Eğer kitap kapağınızı, tasarlayabilmek için teknik bilgisayar programlarını kullanmayı bilmiyorsanız, bu işlemi Kendi başınıza Halledemezsiniz. Bu yüzden, profesyonellerden destek almanız gerekecektir. Yani Google Play’de kitap satma işini, sadece Kendi başınıza yapabileceğiniz  bir iş olarak görmelisiniz. Tabii ki, yine de bu süreçleri Kendi başınıza halledip halledemeyeceğinizi en iyi bilecek olan kişi Sizsiniz.

Kendinize bir sorun, grafik programlarını biliyor musunuz? E-kitap dönüştürmek için, size yardımcı olacak yazılımları kullanmayı biliyor musunuz? Bilgisayar dünyası ile aranız ne kadar iyi? Eğer, gerçekten bu yazılımları biliyorsanız ya da öğrenmeye aç bir kişi iseniz ve öğrenmeyi kabul ediyorsanız, tüm süreçleri kendinizde halledebilirsiniz Ama bu maalesef herkes için uygun değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir