Amazon’da E Kitap Yayınlama Hakkında

Amazon’da e-kitap yayınlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Bu makalemizde size bunlardan bahsedeceğim. Böylelikle, Amazon’da E-kitap satmadan önce, bunları bilmiş olacak ve karşınıza çıkabilecek olan bütün sürprizlere önceden hazırlıklı olmuş olacaksınız. Hadi O Zaman yazımıza geçelim ve Amazon kindle kitap yüklemeden önce neleri bilmeniz gerekiyor bunlara bir göz atalım.

Amazon kindle Türkçe kitap yayınlanmıyor

Amazon hakkında belki de en önemli konu budur. Amazon’da Türkçe kitap satmak istiyorsanız, Maalesef şu an için bu imkansız. Amazon şu anda İngilizce başta olmak üzere, Sadece bazı Dildeki kitapların e-kitap versiyonunu yayınlamamıza izin veriyor. İlerleyen zamanlarda Türkçe e-kitaplar içinde destek verecektir. Ama şu an için Maalesef bu mümkün değil. Peki, bu durum karşısında ne yapabilirsiniz? İngilizce bilmiyorsunuz diye Amazon’da e-kitap satamayacaksınız anlamına gelmiyor. Amazon kindle da e kitap yayınlamak için, İngilizce bilen tercümanlardan faydalanabilir ve Türkçe olarak yazmış olduğunuz kitapları, bu tercümanlara çevirterek Sizde bir İngilizce kitaba sahip olabilirsiniz.

Böylesi sizin için de daha iyi olacaktır, bildiğiniz gibi İngilizce dünya çapında Global bir dil. Yani, İngilizce olarak yazacağınız bir kitabın, okuyucu kitlesi de daha büyük olabilir. Bu yüzden kesinlikle bir tercümanla çalışmalı ve Türkçe olarak yazdığınız kitapları, tercümanlara çevirerek İngilizce olarak da yayınlamalısınız ya da direkt olarak, hiç Türkçe versiyonunu yazmadan İngilizce olarak yazabilir ve sadece ingilizce bir şekilde kitap yayınlayabilirsiniz. Bu tercih tamamen size ait.

Türk Bankalarına Ödeme Yapılmıyor

Amazon kindle kitap yüklemek için sisteme kendi Banka bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Çünkü, Amazon’da satacağınız Her Kitap sizin bu banka hesabınıza havale yöntemi ile gönderilecek. Lakin, burada bir sorun var. Amazon bulunduğumuz tarih itibarıyla Türkiye’deki bankaları desteklemiyor. Yani, sisteme bir Türk Bankası girerek Türk Bankası’na ödeme alamazsınız.

Amerika’da ya da Amazo’nun desteklediği diğer ülkelerden birinde banka hesabınızın olması gerekiyor. Türkiye’de yaşayan birçok insan içinde Maalesef bu mümkün değil. Biz de şöyle bir çözüm geliştirdik; Payoneer adlı servisten  kendimize sanal bir banka hesabı açıyoruz. Bu banka hesabı normal banka hesaplarından daha farklı oluyor. Sadece şirketlerden ve diğer Payoneer hesaplarından gelecek olan ödemeler alabiliyoruz.

Ayrıca, Payoneer hesabı açarken hiçbir ücret ödemiyoruz, ve sabit olarak ödememiz gereken herhangi bir hesap işletim ücreti de bulunmuyor. Bu bizler için çok iyi çünkü, e kitap yazma kariyerinizde başarılı olup olamayacağınızı bilmiyorsunuz. Bunun için baştan çok fazla para harcamak istemeyebilirsiniz. Payoneer hesabı açarken hiçbir ücret ödemiyoruz. Sadece, Amazon’un bize gönderdiği parayı Türkiye’deki banka hesabımıza gönderirken yüzdelik olarak bir hesap işletim ücreti ödüyoruz.

Ayrıca Eğer Payoneer hesabınız için bir banka kartı çıkartmak isterseniz, bunun içinde yıllık olarak 25-30 dolar civarı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ama bu kesinlikle şart bir durum değil, Aksine çıkartmamanız sizin için daha faydalı bile olabilir. Paranızı sadece banka hesabınıza göndererek yüzdelik işlem ücreti ödeyebilirsiniz. Ama eğer paranızı Hiç beklemeden, direk olarak ATM’lerden çekmek istersiniz, bu Banka kartını da çıkartarak Yıllık kart ücretini ödeyebilirsiniz. Bu tercihte tamamen size ait.

Amazon Kindle’da rekabet çok fazla

Amazon Kindle da Bizler gibi, e kitap yayınlayan birçok farklı insan var. Bu yüzden rekabet de hat safhaya ulaşmış durumda. Yani bilinçsiz bir şekilde sadece Kitaplarınızı Amazon’da yayınlarsanız, maalesef kitap satma ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Çünkü, neredeyse hiçbir niş alan kalmamış diyebiliriz. Yani, sizin Yazdığınız alanda sizden önce kitap yazan, binlerce insana kitap satmış ve yüzlerce olumlu yorum almış kitaplarda olacaktır. Ve bu kitaplar aramalarda sizin üstünüzde görünecek ve sizin kitabınız bunların altında ezilerek satış rakamı elde edemeyecektir.

Tabii bu bilinçsiz bir şekilde kitap yayınlanırsa gerçekleşebilecek bir durum. Eğer bizim online eğitimimizde anlattığımız gibi SEO uyumlu tanıtım yazıları ile, kitabınızı desteklerseniz, Amazon aramalarında daha kolay görünebilir ve güzel satış rakamları elde edebilirsiniz.

Amazon kindle kolay para kazanma yolu değil!

Aklınızda şöyle bir şey olmasın, Ben üç beş kelimelik bir kitap yazayım ve Bu kitap bana ömür boyu Kolay para kazandırsın. Bu kesinlikle yanlış bir tutum ve gerçekçi değil. Eğer, Amazon’da para kazanmak istiyorsanız, yani kitaplarınız üzerinden Amazon’da e kitap satarak para kazanmak istiyorsanız; Öncelikle insanlara değer katmalısınız, yani kitabınızı alan insanlar kitabınızdan bir şeyler öğrenmeli ya da kitabınızı sevmeli.

Eğer bunları sağlayamazsınız, insanlar sizin kitabınızı okuduğuna mutlu olmazsa, Sizde para kazanamayacaksınız. yani, Öncelikle kazan-kazan ilişkisini oluşturarak insanların kitabımızdan beklediği şeyleri onlara vermeniz gerekiyor. Bu da çoğu zaman kolay olmayacaktır, Eğer kitapları kendiniz yazıyorsanız bunun üzerine oldukça fazla düşünmelisiniz. Eğer, Kitaplarınızı freelancerlar yazdıracaksanız çok iyi bir freelancer bulmalı ve kitabı kendi kafanızda çok iyi kurgulayıp freelancer anlatmalı ve mükemmel bir kitap ortaya çıkartmalısınız.

Kitabınız Ömür Boyu Satmayabilir

Amazon’da e kitap satmak isteyenlerin Belki de birçoğunun kapıldığı yanlış düşünce kalıbı ise bu. Bir kere kitap yayınlayacaklarını ve ömür boyu bu kitap üzerinden gelir elde edeceklerini düşünüyorlar. Evet, bu aslında Doğru, ama herkes için değil. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, eğer kitabımızdan ömür boyu güzel paralar kazanmak istiyorsanız, Öncelikle ortaya güzel bir içerik çıkartmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde ömür boyu para kazanabilirsiniz.

Aksi takdirde okuyucuların sevmeyeceği, onlara hiçbir şey katmayan bir kitap yazmışsınız, kitabınız olumsuz yorumlar almaya başlayacak ve bu olumsuz yorumların neticesinde Amazon sizi daha arka sayfaları atacaktır. Böylelikle hiçbir satış rakamı elde edemeyeceksiniz. Yani sonuç şu; eğer kitabınızdan para kazanmak istiyorsanız, kitabımızdan ömür boyu para kazanmak istiyorsanız. Öncelikle güzel bir kitap üretmiş olmanız gerekiyor. Bu bir şart.

Ayrıca, Amazon’da Kitap Yayınlamanın Avantajları Adlı Yazımızı’da Okuyabilirsiniz.

Amazon’da e-kitap Yayınlarken Sorunlarla Karşılaşabilirsiniz

Amazon’da bazı teknik yanlar bulunmakta. Eğer, bu teknik tarafları öğrenmezseniz, kitabınızı yayınlama aşamasında birçok farklı sorunla karşılaşabilirsiniz. Hatta bilinçsiz olarak yapacağınız, sizin için zararsız olarak görülen ama Amazon tarafından yasaklanan bazı eylemleri yaparsanız. Amazon hesabınız kapatılabilir bile. O yüzden Amazon kindle e-kitap yüklemeden önce bu teknik yanları, Amazon politikalarını iyice öğrenmeli ve bunların neticesinde kitabınızı yayınlamalısınız.

Aksi takdirde, bilinçsiz olarak kitap yayınlamanız, size bir fayda sağlamayacağı gibi Amazon tarafından banlanmanıza’da da sebep olacaktır. Bu teknik kısımları öğrenmenin ise en güzel yolu bizim online Udemy eğitimimize katılmak olabilir.

Eğitimimizde sadece Amazon’da değil, Google Play kitaplar, rakuten kobo gibi diğer platformlarda da kitap yayınlamayı Sizlere öğretiyoruz. Ve kitabınızı nasıl platformlarda daha üst sıraya çıkartabileceğiniz hakkında az bilinen püf noktaları da sizlere anlatıyoruz.

Böylelikle, Eğer Sizinde güzel bir kitabınız varsa, güzel satış rakamlarına ulaşabilir ve bu iş modelini bir hobi olmaktan çıkartarak Tam zamanlı profesyonel bir işe çevirebilirsiniz. Zira bunu yapabilmeniz için şartlar oldukça uygun, Eğer kendi Yazdığınız Kitaplarınıza güveniyorsanız Bizim de size öğreteceklerimizle güzel paralar kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir